Home  |  Açıklamalar   |  Cumhurbaşkanlığı’ndaki bu toplantıdan da önemli bir sonuç çıkmadı

Cumhurbaşkanlığı’ndaki bu toplantıdan da önemli bir sonuç çıkmadı

Cumhurbaşkanı yapılan ve elektrik fiyatlarındaki artışlara karşı koyulması için neler yapılması gerektiğinin görüşüldüğü bir toplantı daha önemli bir sonuç alınamadan sona erdi. Kararlaştırılan önlemler, elektrik fiyatını hemen düşürmeye veya en azından devam eden artışları durdurmaya yetmiyor.

 

Sürekli artan fiyatlar ve dört nala koşan pahalılık karşısında tüketiciler savunmasız bir halde kalmaya devam ediyor. Hükümetin kapsamlı bir enerji planını yaşama geçirme konusunda gerekenleri yapmamasının bedelini halk öderken, Kıbrıs Yenilenebilir Enerji Kaynakları konusunda da Avrupa’da gerilerde kalan bir ülke olmaya devam ediyor.

 

AKEL enerji maliyetlerindeki artışlara karşı detaylı önerileri içeren bir çerçeveyi hükümete aylardır sunmuştur. Önerilerimiz arasında diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi daha ucuza elektrik üretimini sağlayacak Yenilenebilir Enerji Kaynakları için açık indirimli ihalelerin yapılması da yer alıyor. Ancak hükümet bu konuda da harekete geçmeyi reddediyor.

 

Aynı zamanda diğer ülkelerde olduğu gibi, enerji şirketlerinin beklenmedik derecede sağladıkları kazançların vergilendirilmesi yönünde ilerlemesini hükümetten talep ediyoruz. Alınabilecek önlemler ve mevcut araçlar apaçık ortadadır. İhtiyaç duyulan şey, tüketicileri elektrik maliyetlerindeki artışlardan kurtarma yönünde hükümetin siyasi irade göstermesidir. Ancak hükümet bu iradeyi göstermek niyetinde olmadığını sürekli olarak gözler önüne sermektedir.

 

PREV

Kamu binalarının sanat eserleriyle zenginleştirilmesi yönünde AKEL’den girişim

NEXT

BM Genel Sekreteri’nin İyi Niyet Misyonu Hakkındaki Taslak Rapora İlişkin Açıklama