Home  |  Konuşmalar   |  CTP Kongresi’nde AKEL Merkez Komitesi Genel Sekreteri Andros Kiprianu tarafından yapılan selamlama konuşması

CTP Kongresi’nde AKEL Merkez Komitesi Genel Sekreteri Andros Kiprianu tarafından yapılan selamlama konuşması

AKEL Merkez Komitesi adına Kongre delegelerinizin tümüne ve onlar aracılığıyla Kıbrıstürk toplumuna en içten selamlarımızı getirdim. Kıbrıslırumlar ve Kıbrıslıtürkler, halkımız uzun yıllar tüm Kıbrıs’ta barış ve uyum içerisinde birlikte yaşadı. O zamanlar var olan sorunlara ve güçlüklere rağmen, Kıbrıs’ta barışın, Kıbrıslırumların ve Kıbrıslıtürklerin birlikte yaşamasından değil,  halkımızı bölmeyi ve vatanımızın taksimini isteyenlerin sinsi faaliyetlerinden tehlikeye düştüğü herkesin bilincinde yer etmişti.

Hem AKEL hem Cumhuriyetçi Türk Partisi bunu birinci elden ve çok iyi bilmektedir.  Ayrıca Kıbrıslırumların ve Kıbrıslıtürklerin birlikte verdikleri mücadelelerle halkımız için çalışma yaşamında önemli hakların ve sosyal kazanımların elde edildiği de çok iyi bilinmektedir. 1974’ün kara yazından sonra, barışın ve vatanımızın yeniden birleşmesinin yolunun açılması için iki parti aynı şekilde birlikte mücadele ettiler.

Bugün önümüzde atılması gereken büyük adımlar var. Bunca zamandır Kıbrıs sorununun doğrudan müzakereler aracılığıyla çözümü için belki de en ciddi ve en kritik çaba ortaya konulmaktadır. Bu süreçte önemli sayıda güçlüklerle karşılaştığımız bir gerçektir. Kıbrıs sorununun çözülmesini istiyorsak, bu güçlükleri aşmak için çalışmalıyız. Kıbrıs sorununun çözüm çerçevesi hakkında yıllar öncesinde anlaşmaya varılmıştır ve bu çerçeve müzakerelerin başlamasıyla Dimitris Hristofyas ve Mehmet Ali Talat tarafından teyit edilmiştir. Bu, 1977 ve 1979 Yüksek Düzey Anlaşmaları, Birleşmiş Milletler kararları, uluslararası hukukun ve Avrupa hukukunun ilkeleridir. Üzerinde anlaşmaya varılacak çözüme ulaşma çabamızda bizi bunlar yönlendirmelidir. İki tarafta da endişelerin olması anlaşılır bir şeydir. Diğer unsurların dışında, zamanın geçmesi de giderek daha fazla zorluklar yaratmaktadır.

Üzerinde anlaşmaya varılanlara karşılıklı bağlılık tarafların tezleri ve sundukları öneriler arasındaki mesafenin kapatılması için yardımcı olacaktır. Hedef bir tarafın diğer tarafa dayatmada bulunması olmamalı, bilakis üzerinde anlaşmaya varılanların öz ve biçim olarak tamamen pratikte uygulanması için mümkün olan her şeyin yapılması olmalıdır. Sunulan tezler ve öneriler halkımızın yeniden birleşme perspektifinin altını oymamalı, bilakis iki toplumun ilişkilerinin normalleşmesi ve birleşik Kıbrıs Cumhuriyeti’nde birlikte var olmaları için koşulları yaratmayı hedeflemelidir.

Kıbrıs sorununun çözümünü sadece bu şekilde başaracağız. Kıbrıslırumların ve Kıbrıslıtürklerin gelecek nesillerinin geçmişin kara günlerini, gerilim ve çatışma günlerini, yerinden edilme ve göçmenlik günlerini bir daha yaşamamalarını güvence altına almayı sadece bu şekilde başaracağız. Hem Kıbrıslırumlara hem Kıbrıslıtürklere sadece acı getirecek olan ülkemizin taksimi kâbusuna kapıyı tamamen sadece bu şekilde kapatacağız.

AKEL olarak Cumhuriyetçi Türk Partisi’ne, Kıbrıs’ın ve Kıbrıs halkının çıkarını gerçekten her şeyin üstünde tutan her ilerici Kıbrıslıtürke elimizi uzatıyoruz ve barış güneşinin vatanımız üzerinde doğması için birlikte mücadeleye çağırıyoruz.

Kongre çalışmalarınızda başarılar dilerim.

PREV

POGO Kadın Hareketi ve CTP Kadın Kolları Mağusa İlçe Örgütleri’nin “Melandra” Halk Gelenekleri Müzesi’nde gerçekleştirdikleri etkinlikte AKEL Milletvekili Skevi Kukuma tarafından yapılan selamlama konuşması

NEXT

Dünya Çölleşmeye ve Kuraklığa karşı mücadele günü vesilesiyle “Çölleşme ayrılıkçı hatlar tanımıyor” adı altında AKEL Merkez Komitesi’nin düzenlediği iki toplumu çevreci etkinlikte AKEL Meclis Grubu Sözcüsü Nikos Katsuridis tarafından yapılan konuşma