Home  |  Açıklamalar   |  Çözüm hedefiyle müzakerelerin yeniden başlayabilmesi için uluslararası toplum ve AB de elinden geleni yapmalıdır

Çözüm hedefiyle müzakerelerin yeniden başlayabilmesi için uluslararası toplum ve AB de elinden geleni yapmalıdır

 

AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu Avrupa Parlamentosu’nu ziyareti çerçevesinde dün Sosyalistler ve Demokratlar Grubu Başkanı İratse Garcia Perez ile bir araya geldi. Stefanu, Türkiye ve Ersin Tatar’ın kabul edilemez iki devletli çözüme dönüşüyle Kıbrıs sorununda yaşanan zor durum ve Türkiye’nin taksimci yeni oldubittilere yol açmaya yönelik hareketleri hakkında Garcia Perez’i bilgilendirdi.

 

AKEL Avrupa Parlamentosu milletvekilleri Niyazi Kızılyürek ile Yorgos Yeorgiu’nun da katıldığı görüşmede Stefanos Stefanu Kıbrıs sorununun çözüm yolunun açılması hedefiyle müzakerelerin 2017’de Cran Montana’da kalınan noktadan yeniden başlaması için uluslararası toplumun ve Avrupa Birliği’nin mümkün olan bütün çabaları ortaya koymalarının önemini vurguladı.

 

Sosyalistler ve Demokratlar Grubu Başkanı İratse Garcia Perez uluslararası hukuka saygı gösterilerek Kıbrıs sorununun çözüme kavuşturulmasının daha geniş bölgede barış ve kalkınma açısından öneminin altını çizdi. Ayrıca pandemi nedeniyle yaşanan krizin Avrupa Birliği’ne üye ülke vatandaşları için yol açtığı büyük zorluklardan kaynaklanan sorunların da ele alındığı görüşmede Stefanos Stefanu ve İratse Garcia Perez, alınan önlemlerin sosyal adaleti sağlamaya yönelik olması gerektiği konusunda hemfikir olduklarını belirttiler.

 

PREV

Birleşmiş Milletler 26. İklim Zirvesi’nin sonuçları umut verici değil

NEXT

Öncü sanatçı Yorgos Loris’in vefatından duyduğumuz derin üzüntüyü dile getiriyoruz