Home  |  Açıklamalar   |  Aşırı Sağ’ı besleyen hâkim sosyoekonomik politikalar değiştirilerek topluma umut ve gelecek sunacak politikalar hayata geçirilmelidir

Aşırı Sağ’ı besleyen hâkim sosyoekonomik politikalar değiştirilerek topluma umut ve gelecek sunacak politikalar hayata geçirilmelidir

 

 

AKEL Merkez Komitesi Genel Sekreteri Stefanos Stefanu Atina’da Aleksis Çipras Enstitüsü ve Zoran Zaev Vakfı tarafından düzenlenen Uluslararası Barış ve Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı’na katıldı. Konferans’ta Stefanu «Aşırı Sağ’ın yükselişi ve buna karşı mücadele» konularının ele alındığı bölümde konuşmacı olarak yer aldı.

 

Stefanos Stefanu aşırı Sağ’a karşı etkin bir şekilde mücadele edebilmek için öncelikle onu besleyen nedenlerin tespit edilmesi gerektiğine dikkat çekti. AKEL Genel Sekreteri konuşmasında, özellikle sosyal nedenlere işaret ederek, Sağ hükümetler tarafından dayatılarak AB içerisinde hâkim olan, eşitsizlikleri artıran ve büyük sosyal bedelleri olan, toplumun geniş kesimlerinde hayal kırıklığı, güvensizlik, öfke, tehdit ve korku yaratan politikalara değindi. Stefanu toplumun büyük bir kesiminin siyaset ve siyasi örgütlerden, partilerden uzaklaşmasına yol açan ve bunun artmasına yol açanın da bu politikalar olduğunun altını çizerek, bu durumun sonuçta tepkisel bir biçimde aşırı Sağ’ın güçlenmesiyle sonuçlandığını söyledi.

 

Aşırı Sağ’ın bazı AB üyesi devletlerde Sağ partilerin hükümet ve parlamento düzeyinde yaptığı iş birlikleriyle de güçlendiğini kaydeden Stefanos Stefanu, Ursula von der Leyen’in bile Komisyon başkanlığında kalmaya devam etmek amacıyla Avrupa Parlamentosu’ndaki aşırı Sağ partilerden oluşan Muhafazakârlar grubuna hitap etme isteğinden kaçınmadığını sözlerine ekleyerek «Sağ partilerin bu tutumu, bir çok ülkede Sağ’ın iktidarda kalabilmek için aşırı Sağ’ı yedek güç olarak görmesinden kaynaklanmaktadır» dedi.

 

Aşırı Sağ’ı besleyen hâkim sosyoekonomik politikaların değiştirilmesi ve topluma umut ve gelecek sunacak politikaların hayata geçirilmesi gerektiğini vurgulayan AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu, aşırı Sağ’ın demokrasiye, insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne yönelik bir tehdit olduğuna inanan tüm demokratik güçlerin eylem birliğine duyulan ihtiyacın altını çizdi.

 

PREV

ABD'ye biat etmek ülkemizi daha güvenli kılmaz, tam tersine yol açar

NEXT

Bugün Dünya Mülteciler Günü