Home  |  Açıklamalar   |  Brezilya’da yaşanan olaylara ilişkin AKEL’in duyurusu

Brezilya’da yaşanan olaylara ilişkin AKEL’in duyurusu

 

Brezilya’daki yürütme, yasama ve yargı kurumlarının binalarını aşırı sağcı Bolsonaro yanlılarının işgali demokratik olarak seçilmiş Devlet Başkanı Lula’ya karşı bir darbe teşebbüsü anlamına gelmektedir. 2021’de Trump yanlılarının ABD Kongre Binası’nı işgalini anımsatan bu olay Brezilya aşırı sağının seçim sonucunu ve Lula liderliğindeki ilerici demokratik ittifakın zaferini kabul edemediğini teyit etmektedir.

 

Aşırı sağın Brezilya devlet kurumlarının binalarına yönelik işgalini AKEL kınamakta ve ülkenin demokrasiyi, emekçilerin ve halkın haklarını savunan güçleriyle dayanışmasını ifade etmektedir.

 

Brezilya’daki olaylar uluslararası düzeyde demokratik özgürlükleri, insan haklarını, emekçilerin kazanımlarını ve çevre politikalarını tehdit eden aşırı sağın dünyanın her ülkesindeki tehlikeli ve gerici doğasını hatırlatmaktadır. Dünya çapında aşırı sağa karşı mücadele insanlığın geleceği için demokratik bir gerekliliktir.

 

PREV

Anastasiadis yozlaşmış olarak nitelendirilmesinden "incinmek" yerine bu kadar çok sayıda çıkar çatışması vakasına karışmasaydı

NEXT

Hristodulidis'e oy verecek olanlar sonuçta DİSİ iktidarının devamına oy vermiş olacaklar