Home  |  Konuşmalar   |  BKP 5. Olağan Kurultayı’nda AKEL Politbüro Üyesi Tumazos Çelepis tarafından yapılan konuşma  

BKP 5. Olağan Kurultayı’nda AKEL Politbüro Üyesi Tumazos Çelepis tarafından yapılan konuşma  

 

 

Sevgili yoldaşlar,

Partinizin 5. Olağan Kurultayı’nda size AKEL Merkez Komitesi’nin en içten yoldaşça selamlarını getiriyoruz. Kurultayınızın çalışmalarının başarıyla sonuçlanmasını ve alacağınız kararların gelecekteki mücadelelerinizi etkin bir biçimde güçlendirebilmesini ümit ediyoruz.

Bu kurultayınız, partinizin tarihi lideri Özker Özgür’ün vefatından on dört yıl sonra gerçekleştiriliyor. Yoldaş Özker Özgür Kıbrıs’ı bütün evlatlarının ortak vatanı olarak görmeyi isteyen her Kıbrıslının dile getirdiği bir vizyon için mücadele etti. Bu vizyonda AKEL yıllarca yol arkadaşı oldu. Özker özellikle Haziran ayında kaybettiğimiz partimizin eski Genel Sekreteri Dimitris Hristofyas’la birlikte çok zor dönemlerde yeniden birleşme umudunu canlı tutabilmek için çetin mücadeleler verdi. Onlar ayrıca yurdumuzun işgalinin, emperyalist dayatmaların, milliyetçilik ve şovenizmin yol açtığı tüm engellere rağmen, iki toplum arasında ilişkilerin inşa edilebilmesi için de mücadele ettiler.

Bu vizyonla ve Kıbrıs sorununda yaşanması beklenen gelişmeleri de dikkate alarak, BM kararlarında belirtildiği şekilde siyasi eşitliğin olacağı iki bölgeli iki toplumlu federasyon çözümünün başarılması için hazır olduğumuzu kararlı bir şekilde beyan ediyoruz. Kıbrıs sorununun bütün başlıklarının özellikle Hristofyas ve Talat arasında müzakerelerin başladığı 2008’den itibaren detaylı bir biçimde görüşülmüş olduğu görüşündeyiz. BM Genel Sekreteri’nin Güvenlik Konseyi’ne raporunda da doğru bir şekilde belirttiği gibi, Krans Montana’da taraflar çözüme çok yaklaşmıştı ama tarihi bir fırsat kaçırıldı. Şimdi beklenen ve yapılması gereken şey, kapsamlı çözümün başarılması için müzakerelerde kalınan yerden devam etme yönünde Kıbrıs sorununda taraf olan herkesin siyasi irade ve vizyon ortaya koymalarıdır.

Bu mücadelede yurdumuzun yeniden birleşmesi ortak vizyonunu paylaşan bütün güçlerin birliği gerekiyor. Yeşil Hat’ın iki tarafında da Sol’un, ilerici güçlerin oynayacakları özel bir rol var.

AKEL ve BKP olarak, ortak ideolojik hareket noktalarını paylaşmamızın sonucu Kıbrıs sorununun hem doğası ve tarihi süreci, hem de çözümü için gerekenler hakkında ortak bir anlayışa sahibiz. Bu ideolojik hareket noktaları partilerimizin yıllardır yakın ilişkilerinin de nedeni oldu ve biz bu ilişkileri korumayı ve gelecekte daha da güçlendirmeyi hedefliyoruz.

Kurultayınızın çalışmalarınızda size tekrar başarılar diliyoruz. Kurultayınızın sonuçlarının barış, yurdumuzun yeniden birleşmesi ve Kıbrıs halkının tümünün sosyal ilerlemesi için ortak mücadelemizi daha da güçlendirmesini diliyoruz.

8 Aralık 2019

PREV

“Kıbrıs’ın Kayıplarını Ararken” Etkinliğinde AKEL Meclis Grubu Sözcüsü Yorgos Lukaidis’in Konuşması

NEXT

“Kıbrıslıtürkler Nereye?” Konulu Konferansta AKEL Politbüro Üyesi Tumazos Çelebis’in Konuşması