Home  |  Açıklamalar   |  Binlerce Genci Çaresizliğe ve Hüsrana Sürükleyen Durum Değişmelidir

Binlerce Genci Çaresizliğe ve Hüsrana Sürükleyen Durum Değişmelidir

 

AKEL Sosyal Politikalar Bürosu Sorumlusu Evanthia Savva yaptığı açıklamada, 2021’in üçüncü çeyreğine ilişkin İstatistik Dairesi’nin dün yayınlanan verilerine göre, yirmi dokuz yaşın altındaki yaklaşık 28 bin gencin tamamen edilgen, yani çalışma ya da eğitim hayatından uzak bir durumda olduğunun kaydedildiğini belirtti. Savva binlerce genci çaresizliğe ve hüsrana sürükleyen durumun değişmesi gerektiğini vurguladı.

 

Bu verilerin ülke gençlerinin içinde bulundukları durumu yansıttığına işaret eden Savva, vasıflı işlerin yokluğu, ücretlerin düşük olması, konut edinebilmenin ulaşılması çok zor hatta ulaşılamaz bir hedef haline gelmesi, kiraların yüksekliği nedeniyle giderek daha fazla gencin ailesinin yanında kalmaya yol açması gibi etmenlerin sonuçta günümüzün genç neslini önceki nesillerden daha kötü yaşayan ve yaşayacak olan ilk nesil haline getirdiğinin altını çizdi.

 

Bu veri ve koşulların değiştirilmesi için AKEL’in genç nesiller karşısında sorumluluğunu hissederek, genç emekçilerin, işsizlerin, çiftlerin endişe ve beklentilerine kulak verdiğini belirten Evanthia Savva AKEL’in bütünlüklü bir konut politikası, kaliteli ve uygun fiyatlı konut, çalışma yaşamının düzenlenmesi ve korunması, nitelikli ve insan onuruna yakışır çalışma koşulları, ailelere yönelik kapsamlı bir destek politikası için elle tutulur ve yaşama geçirilebilir önerilerde bulunduğunu ifade etti.

 

Savva “Genç nesli çaresizliğe ve hüsrana sürükleyen politikalara karşı durarak, gençleri desteklemek için Meclis içinde ve dışında çalışmaya devam etme kararlılığımızı yineliyoruz” dedi.

 

PREV

AKEL Genel Sekreteri Stefanu Küba Büyükelçisi ile görüştü

NEXT

AKEL Genel Sekreteri ile Romanya Büyükelçisi bir araya geldi