Home  |  Konuşmalar   |  “Aynı Gökyüzü Altında” isimli karikatür sergisinin açılışında AKEL M.K. Genel Sekreteri Andros Kiprianu tarafından yapılan konuşma

“Aynı Gökyüzü Altında” isimli karikatür sergisinin açılışında AKEL M.K. Genel Sekreteri Andros Kiprianu tarafından yapılan konuşma

 

“Aynı gökyüzü altında” isimli bu karikatür sergisinin organizasyonu girişimleri nedeniyle EDON ve Kıbrıslı Türk Karikatürcüler Derneği’ni AKEL Merkez Komitesi adına yürekten tebrik ederim. Bugün bu serginin açılışını yapmak benim için özel bir onurdur. Bu sergide önemli Kıbrıslıtürk karikatürcülerin eserleri sergilenmektedir. Zengin biyografilerinde Kıbrıs içinde ve dışında yer aldıkları sergiler ve yayınlar yer almaktadır.

Sergide sunulan eserlerin konusu Kıbrıslıtürk karikatürcülerin gözüyle Kıbrıs, Kıbrıs halkı ve Kıbrıs sorunudur. Yakın dönem Kıbrıs tarihi ve Kıbrıs sorununun varlığı ve devamı gibi bu kadar trajik ve acı veren bir konu acaba humor ve mizah yoluyla ifade edilebilir mi? Edilebilir. Çünkü humor gerçekliğin paradoks bir biçimde sunulmasından başka bir şey değildir. Gerçekliği inceleyerek genel doğrunun ifade ettiklerinden başka bir şey değildir. Bir zamanlar filozof William James’in söylediği gibi, genel doğru ve humor aynı şeydir. Sadece humor dans eden genel doğrudur.

Örnek olarak Kıbrıs sorununu alalım. 21. yüzyılda işgal altında vatanların olması mantıken akıl almaz bir şeydir. Çağdaş dünyada dikenli tellerle ve işgal ordularıyla bölünmüş ülkeler olması; suskun, zamanın yıkımına zamana terk edilmiş ıssız kentler ve kültürel miraslar olması; temel insan haklarını kazanmak için mücadele eden halkların olması akıl almaz bir şeydir. Kıbrıs halkı gibi bu kadar küçük bir halkın, Kıbrıslırumların ve Kıbrıslıtürklerin, yabancı emperyalist merkezler onlarca yıl önce böyle karar aldıkları için ortak vatanlarında birlikte yaşamalarına müsaade edilmemesi akıl almaz bir şeydir. Bugün sözde “etnik temizlik” adına Kıbrıslırumlar ile Kıbrıslıtürklerin birlikte yaşamaya bırakılmamalarını savunanların olması akıl almaz bir şeydir. Tüm bunlar, karikatüristlerin karikatürleriyle bizi acı ve tatlı bir düşüncelerle baş başa bırakarak bir görüntü, bir çizim aracılığı ile ortaya koydukları, işledikleri konulardır.

Bugün açılışını yaptığımız bu sergi, fedakârlıklarıyla halkımızın kardeşlik, barış ve yeniden yakınlaşma mücadelesinin yolunu aydınlatan parlak bir fener olan iki yoldaşımızın anısına, Derviş Ali Kavazoğlu ve Kostas Mişaulis’in onuruna EDON’un 10 gün sürecek yeniden yakınlaşma etkinleri çerçevesinde gerçekleştirilmektedir.

Onların anısına ve onuruna en büyük şan, halkımızın mücadelesinin başarılı sonuca ulaşması olacaktır. Kıbrıs’ın özgürleşmesi ve yeniden birleşmesi olacaktır. Kıbrıs’ın içinde ve dışında, vatanımızı ve halkımızı bölmenin planlarını yapanların ülkemizin topraklarında ve halkımızın beyninde diktikleri ayrılıkçı duvarların sonuncusunun da yıkılması olacaktır. Birinci ve değişmez hedefimiz budur. 1974’de Kıbrıs aleyhine işlenen suçun tamamlanmasına izin vermeyelim. Vatanımızı işgalin dikenli tellerinden kurtarmak ve gelecek kuşaklara barış içinde yeniden birleşmiş bir vatan bırakmak için Kıbrıslıtürk yurttaşlarımızla birlikte mücadele edelim.

Sözlerime son verirken, bu serginin gerçekleşmesi için katkılarını sunan herkesi ve özellikle de yurttaşlarımız Kıbrıslıtürk karikatürcüleri tekrar tebrik ediyorum. Size başarılar dilerken, böylesi girişimlerin sevinç ve mutluluğunu en kısa zamanda tekrar yaşama olanağına sahip olmamızı diliyorum.

 

9.4.2011

PREV

Kavazoğlu ve Mişaulis’i anma gecesinde AKEL Meclis Grubu Sözcüsü Nikos Katsuridis tarafından yapılan konuşma

NEXT

Kavazoğlu ve Mişaulis’in anısına Dali’de gerçekleştirilen etkinlikte AKEL M.K. Genel Sekreteri Andros Kiprianu tarafından yapılan konuşma