Home  |  Konuşmalar   |  Avrupa Parlamentosu Adaylarının Kıbrıstürk Toplumuna Sunumu Etkinliğinde Milletvekili Adayı Niyazi Kızılyürek’in Konuşması

Avrupa Parlamentosu Adaylarının Kıbrıstürk Toplumuna Sunumu Etkinliğinde Milletvekili Adayı Niyazi Kızılyürek’in Konuşması

 

Merhaba,

2 Eylül 1990 tarihinde Yeni Çağ gazetesinde bir yazı yayınlamıştım. Bu yazıyı hatırladım ve oradan bir alıntı yapmak istiyorum.

“Düşmanlık psikolojisi üzerine inşa edilen siyasi yapılar her iki toplumda da aynı işlevi sürdürüyorlar. Birbirlerinden beslenen düşmanlık ideolojileri 30 yıldan beri toplumları birbirlerinden uzaklaştırırken, gerici ve barış karşıtı kesimleri güçlendiriyor. Şovenistler arası kısır yarışmanın karşısına çıkmak sadece bir topluma karşı duyarlı davranmakla mümkün değildir. Gerçek antişoven başkaldırı Kıbrıs’ın bütün insanlarına karşı sorumlu ve duyarlı olmayı gerektiriyor. Böyle bir sorumluluk, anlayış ve duyuş geliştirmekle federal iradeyi oluşturma yönünde adım atabiliriz”.

Bu sözcükler yaklaşık 30 sene önce yazıldı. Bugün burada birlikteyiz ve tam da bunu gerçekleştiriyoruz. Hep bir arada, ülkenin bütününe dönük ve bütün insanlarını kucaklamaya dönük siyaset yapıyoruz.

Bana bu imkânı sunan AKEL’e çok teşekkür ediyorum.

Sizler burada olduğunuz için ve benimle birlikte olduğunuz için hepinize çok teşekkür ediyorum.

15 Şubat 2019


Niyazi Kızılyürek Kimdir?

Niyazi Kızılyürek 1959’da karma bir köy olan Bodamya köyünde  doğdu. 1964 yılının başında toplumlararası çatışmalar nedeniyle ailesinin taşındığı Lurucina’da 1974’e kadar göçmen olarak yaşadı. İlk ve ortaokulu orada okudu.

1974’ten sonra ailesiyle birlikte Argaca köyüne yerleşti ve Liseyi Omorfo’da bitirdi.

1977 yılında yüksek öğrenim görmek için Batı Almanya’ya gitti ve Bremen üniversitesinde Sosyal Bilimler okudu. Aynı üniversitede Master tezi yaptı ve Kıbrıs Sorunu üzerine Doktora tezini hazırladı. 1990 yılında Summa Cum Laude derecesiyle doktora tezini bitirdi.

1992-1993 yıllarında yönetmen Panikos Hrisantou ile birlikte “Duvarımız” adlı Belgeseli hazırladı.

1995 yılında çalışmaya başladığı Kıbrıs Üniversitesi’nin Türk ve Orta Doğu Çalışmaları Bölümü’nde bugün Profesör olarak görev yapıyor. Uzun yıllar Türkoloji Bölümünün başkanlığını yürüten Kızılyürek, 2013-2016 arasında Beşeri Bilimler Fakültesine dekan seçildi.

Çoğu Kıbrıs sorunu üzerine olan yirmiyi aşkın kitabı çeşitli dillerde yayınlandı. Kıbrıs Tarihi, Milliyetçilik ve Modern Türkiye tarihi üzerine yazdığı kitapların dışında, 100’den fazla bilimsel makaleye imza attı.

Türkiye ve Yunanistan halklarının dostluğu ve Kıbrıs’ın iki toplumunun yeniden yakınlaşması hedefiyle ortaya koyduğu çabalarından dolayı 1997 yılında Abdi İpekçi Barış ve Dostluk ödülüne layık görüldü. 2006 yılında Fransa Cumhuriyeti tarafından bilimsel çalışmaları ve Kıbrıs’ta barış mücadelesine yaptığı katkıları nedeniyle “Akademik Palmiye-Şövalye Nişanı” ile ödüllendirildi.

2015 yılında Avrupa Kültür Parlamentosuna seçildi.

PREV

Avrupa Parlamentosu Adaylarının Kıbrıstürk Toplumuna Sunumu Etkinliğinde Milletvekili Adayı Hrisanthos Athos Yeorgiu’nun Konuşması

NEXT

Avrupa Parlamentosu Adaylarının Kıbrıstürk Toplumuna Sunumu Etkinliğinde Milletvekili Adayı Yorgos Kukumas’ın Konuşması