Home  |  Konuşmalar   |  Avrupa Parlamentosu Adaylarının Kıbrıstürk Toplumuna Sunumu Etkinliğinde Milletvekili Adayı Hrisanthos Athos Yeorgiu’nun Konuşması

Avrupa Parlamentosu Adaylarının Kıbrıstürk Toplumuna Sunumu Etkinliğinde Milletvekili Adayı Hrisanthos Athos Yeorgiu’nun Konuşması

Yurttaşlar,

Ritsos barışa ulaşmanın ve barışı yaşatmanın güç istediğini söyledi. Hikmet ben komünistim, tüm dünyayı seviyordum dedi.

2019’da iki şairin bu sözleri her zaman olduğundan daha da günceldir. İki taraftan da milliyetçilerin bizi sürükledikleri taksimin eşiğinde tek direniş, günlük yaşamın rahatlığında kendini rehavete düşürmeyenlerin, daha iyi bir Kıbrıs’ı hayal edenlerin direnişidir. Bu direnişin sözcüsü de Sol’dur. Bugün tutarlılık, netlik ve samimiyetle direnen tek güç AKEL’dir. Kıbrıs’ın bütün gücüyle Kıbrıs anada yaşayan hepimizin, biz, Kıbrıslırumlar ve Kıbrıslıtürklerin eşit olduğumuz mesajını gönderen güçtür.

Aday listemiz kimsenin kimseye biat etmesini ifade etmiyor. Aday listemiz AKEL’in kaygısının ifadesidir ve çok arzuladığımız çözüme sadece birlikte ulaşabileceğimiz mesajını net bir şekilde göndermektedir. Her birimiz tek başımıza zayıfız. Ama Kıbrıslırumlar ve Kıbrıslıtürkler olarak, Kıbrıslıtürkler ve Kıbrıslırumlar olarak, bize verilenden daha iyisini talep edebiliriz ve talep etmeliyiz. Çünkü etnik ya da dinsel kökenimiz temelinde değil, sosyal ve sınıfsal yaklaşımımız nedeniyle hedefimizin sosyal adalet olacağı barışçıl ve birleşik bir vatanı hak ediyoruz.

Ortak vatanımızı birlikte yönetmeyi istemediğimizi ve bunu başaramayacağımızı bize dayatmak isteyen milliyetçi histerinin yaşandığı bir dönemde aday listemiz alternatif-doğru örnektir. Çabamız Kıbrıslıtürkleri “aldatmak” değildir. Bilakis Kıbrıs’ta şovenizmin yarattığı en zor ama bir o kadar da sahte ikilemlerden birine şu cevap vermektir: Kıbrıslırumlar ve Kıbrıslıtürkler sonuçta iktidarı paylaşabilirler ve paylaşmayı istiyorlar. Yurtlarını birlikte temsil edebilirler ve temsil etmeyi istiyorlar ve bağımsızlıklarını birlikte güvence altına alabilirler ve güvence altına almayı istiyorlar.


Hrisanthos (Athos) Yeorgiu Kimdir?

Hrisanthos (Athos) Yeorgiu 1970’de Lefkoşa’da doğdu. Yula Yeorgiu ile evli ve iki çocuk babasıdır.

Sofya Üniversitesi’nde tıp eğitimini tamamladıktan sonra Atina Kapodistriako Üniversitesi’nde Genel Cerrahi üzerine ihtisas yaptı.

EDON Yürütme Konseyi üyeliği ve Kıbrıs Üniversiteli Öğrenci Birlikleri Federasyonu Genel Sekreterliği görevinde de bulunan Yeorgiu, 2007’de PhD ünvanını aldı. 2012’den beri Birleşik Krallık Imperial College’in fahri klinik araştırma asistanı ve fahri şirürji asistan profesörüdür.

Lefkoşa Genel Hastanesi’nde genel cerrahi doktorudur.

Kıbrıs Cerrahlar Birliği Başkanı olan Yeorgiu aynı zamanda Kıbrıs Travmatologlar ve Acil Servis Cerrahları Birliği Sekreteri’dir. Hrisanthos (Athos) Yeorgiu Avrupa Travmatologlar ve Acil Servis Cerrahları Birliği’nde Kıbrıs’ın temsilcidir.

2011’den itibaren Kıbrıs Bağımlılıklarla Mücadele Merkezi başkanı olan Yeorgiu, Kıbrıs Resüsitasyon Konseyi Yönetim Kurulu üyeliği ve İki toplumlu Sağlık Teknik Komitesi Eş Başkanlığı görevlerinde bulundu. 2018’den itibaren Hepatit C Ulusal Komitesi üyesidir.

2010’den beri AKEL Merkez Komitesi üyesi olan Yeorgiu, AKEL MK Sağlık Bürosu Sorumlusudur.

PREV

Avrupa Parlamentosu Adaylarının Kıbrıstürk Toplumuna Sunumu Etkinliğinde Milletvekili Adayı Yorgos Yeorgiu’nun Konuşması

NEXT

Avrupa Parlamentosu Adaylarının Kıbrıstürk Toplumuna Sunumu Etkinliğinde Milletvekili Adayı Niyazi Kızılyürek’in Konuşması