Home  |  Konuşmalar   |  Avrupa Parlamentosu Adaylarının Kıbrıstürk Toplumuna Sunumu Etkinliğinde Milletvekili Adayı Marina Nikolau’nun Konuşması

Avrupa Parlamentosu Adaylarının Kıbrıstürk Toplumuna Sunumu Etkinliğinde Milletvekili Adayı Marina Nikolau’nun Konuşması

 

Aynı yurdu paylaştığımız sevgili yurttaşlar,

Sizleri yürekten selamlıyorum.

Yoksulluk ve sefalet yıllarında, çatışmaların, savaşın ve sosyal dışlanmanın yıllarında, Kıbrıslırumların ve Kıbrıslıtürklerin yurdumuzda yıllardır yaşadıklarından çok farklı daha iyi bir geleceği, adanın bir ucundan diğer ucuna biz Kıbrıslıların yaratabileceğine yürekten inanıyorum. Bu, şovenizmin kurbanı olan, yerinden yurdundan edilen, aileleri için evlerinin hem kadını, hem erkeği olmak zorunda bırakılan herkese borcumuzdur.

Sadece bir toplumun değil, bütün Kıbrıslıların çıkarlarının her şeyin üzerinde tutulacağı bir Kıbrıs için hep birlikte mücadele edebiliriz. Federal bir Kıbrıs’ın refah içerisindeki geleceğinde kadınların ve erkeklerin birlikte başrolde olabilecekleri bir Kıbrıs için hep birlikte mücadele edebiliriz. Avrupa’nın bütün halklarına barış içerisinde birlikte yaşamanın aydınlık örneği olacak barışın Kıbrıs’ı için hep birlikte mücadele edebiliriz.

Barış, kadının toplumsal onuru ve kurtuluşu hiçbir zaman altın tepside sunulmadı. Bunlar mücadelelerimizle kazanılacak.

“Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşcesine, bu hasret bizim”.

15 Şubat 2019

Marina Nikolau Kimdir?

Marina Nikolau 1986 yılında Limasol’da doğdu.

Öğrencilik yıllarında EDON’da ve Öğrenci hareketinde aktif olarak yer alan Nikolau, İlerici Öğrenciler Hareketi (Proodeftiki) içerisinde faaliyetlerini sürdürdü. EDON Basın Bürosu ve Kültür Bürosu üyeliğinde de bulundu. 2004’ten itibaren AKEL üyesidir.

Yükseköğrenimini yaptığı Kıbrıs Üniversitesi Sosyal ve Siyasal Bilimler Bölümü’nde Öğrenci Konseyi’nde yer aldı. Kıbrıs Emek Enstitüsü’nde ve Kıbrıs Gençlik Organizasyonu Lefkoşa Gençlik Merkezi’nde bilimsel asistan olarak çalıştı.

2016’dan itibaren Avrupa Parlamentosu’nun Birleşik Sol Grup/Kuzey Yeşil Sol Grubu’nda Siyasi Danışman ve Sekreterya üyesidir. Avrupa Parlamentosu’nun Bölgesel Kalkınma Komitesi’nin, AP Filistin Temsilciliği’nin ve Avrupa-Akdeniz Parlamenter Asamblesi’ndeki AB Temsilciliği’nin çalışmalarını takip etmektedir.

AKEL Merkez Komitesi Avrupa Parlamentosu Bürosu’nun 2016’dan itibaren üyesi olan Marina Nikolau, AKEL ve EDON’u çeşitli uluslararası konferanslarda temsil etti.

 

PREV

Avrupa Parlamentosu Adaylarının Kıbrıstürk Toplumuna Sunumu Etkinliğinde Milletvekili Adayı Yorgos Kukumas’ın Konuşması

NEXT

“Kritik Kavşaktaki Avrupa” Konulu Panelde AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun Konuşması