Home  |  Açıklamalar   |  Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Shinas’ın Kıbrıs’taki Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik müdahalesi kurumsal ve siyasi soruları gündeme getirmektedir

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Shinas’ın Kıbrıs’taki Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik müdahalesi kurumsal ve siyasi soruları gündeme getirmektedir

 

Yunanistan’daki Yeni Demokrasi Partisi’nin 14. Kongresi’ne katılan Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Shinas’ın yaptığı konuşmada “Kıbrıs’taki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oyunlar”dan söz edip, DİSİ Başkanı Averof Neofitu’ya desteğini dile getirmesinin kurumsal ve siyasi soruları gündeme getirdiğini belirten AKEL Avrupa Parlamentosu Milletvekili Yorgos Yeorgiu Avrupa Komisyonu’nu aşağıdaki sorulara yanıt vermeye çağırdı:

 

  • Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı’nın açıklamaları Avrupa Komisyonu’nun üyelerinin davranış kurallarını ve görev süreleri boyunca ulusal siyasi yaşama katılımları ile ilgili hususları belirleyen 31 Ocak 2018 tarihli Komisyon Kararı’nın (2018/C 65/06) 9. maddesinin 3. fıkrasıyla ne kadar uyumludur?

 

  • AB Başkan Yardımcısı, vatandaşı olmadığı bir AB ülkesinin iç işlerine müdahale etme ve bir aday lehine tutum ortaya koyma etme hakkını nereden alıyor?

 

  • Komisyon, Başkan Yardımcısı’nın sözlerine göre “Kıbrıs’ta oyun oynayanın” kim olduğunu biliyor mu?

 

 

PREV

AKEL Genel Sekreteri Küba’nın Kıbrıs'taki yeni Büyükelçisi'yle bir araya geldi

NEXT

DİSİ hükümetinin iki yüzü: Hristodulidis ve Neofitu