Home  |  Açıklamalar   |  Atıkların Yönetiminde Kapsamlı Bir Stratejiye İhtiyaç Var

Atıkların Yönetiminde Kapsamlı Bir Stratejiye İhtiyaç Var

AKEL Kosi’deki Entegre Atık Yönetim Tesisleri Birimi’nin (OEDA) alabileceği atık miktarları açısından had noktaya vardığı konusunda geçen yıldan beri uyarmaktadır. Bu durum AKEL’in Ekim ayında tesis birimine yaptığı ziyarette doğrulanmıştır.

 

O zamandan bugüne altı ay geçtikten sonra Anastasiadis-DİSİ hükümeti en nihayet bu durumu fark etmiş görünmektedir. Ancak önerilen üstünkörü önlemler karşılaşılan sorunları uzun vadede kesinlikle çözmeyecektir.

 

Atıkların yönetiminde stratejik bir planının olmaması geçmişte yaşanan katı atıkların gömülmesi ve söz konusu tesislerin kontrolsüz çöp alanlarına dönüştürülmesi gibi uygulamalara yol açacaktır. Böylesi uygulamalar hem yasadışıdır hem de çevreye zararlıdır.

 

Birçok kez belirttiğimiz gibi, yetkili Bakanlık, enerji üretimi için organik maddelerin ayrıştırılması ve kullanılması için entegre sistemlere sahip modern ünitelerin tasarlanması yönünde hareket etmelidir. Hükümetin kayıtsızlığının ve ilgisizliğinin bedelini ödeyen halkın ihtiyaçlarına hizmet edecek birimler hazırlanmalıdır.

 

PREV

Akama’ya yönelik yerel plan ne yöre halkına ne de çevreye hizmet ediyor

NEXT

Pahalılığa karşı gerekli önlemler derhal alınmalıdır