Home  |  Açıklamalar   |  Ateşkes Azerbaycan’ın Ermenilere karşı etnik temizlik stratejisinde sadece bir ara olmamalıdır

Ateşkes Azerbaycan’ın Ermenilere karşı etnik temizlik stratejisinde sadece bir ara olmamalıdır

 

Nagorno-Karabağ bölgesindeki gelişmeler büyük endişe ve infiale yol açmaktadır.

 

Nagorno-Karabağ bölgesindeki Ermeni nüfusu hedef alarak Azerbaycan’ın başlattığı askeri saldırı kesinlikle kınanmalıdır. Bu iki kez kınanması gereken bir harekettir, çünkü silahların şiddetine başvurarak bu saldırısını yapmak için Azerbaycan’ın tam da Birleşmiş Milletler Örgütü Genel Kurulu’nun yapıldığı günleri seçmiş olduğu görülmektedir.

 

AKEL, ilan edilen ateşkesin Azerbaycan’ın bölgedeki Ermenilere yönelik daha geniş bir etnik temizlik stratejisinde sadece bir ara olmaması gerektiğini vurgulamaktadır. Geçtiğimiz aralık ayından bu yana Laçın Koridoru’nun kapatılması Karabağ’daki Ermeni nüfus açısından zaten ciddi bir insani krize yol açmıştır.

 

Azerbaycan uluslararası hukuku ağır bir şekilde ihlal etmeye ve suç işlemeye devam eden Türkiye’nin de desteğiyle suçu işleyip zulüm etmektedir. Ermeni nüfusuna karşı gerçekleşen etnik temizliğin önlenmesi için uluslararası toplum harekete geçmeye çağrılmaktadır.

 

PREV

Erdoğan kabul edilemez görüşlerini ne kadar tekrarlasa tekrarlasın Kıbrıs halkı tarafından asla kabul edilmeyecekler

NEXT

AKEL Libya halkıyla dayanışma içinde