Home  |  Açıklamalar   |  AKEL heyeti BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi ile görüştü

AKEL heyeti BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi ile görüştü

 

AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu’nun başkanlığındaki AKEL heyeti bugün Colin Stewart başkanlığındaki UNFICYP heyeti ile bir araya geldi.

 

Görüşmede, bölgemizde yaşanan uluslararası gelişmeler çerçevesinde şekillenen Kıbrıs sorunundaki durum ele alındı. Özellikle, üzerinde anlaşmaya varılmış olan çerçeve temelinde federal çözüm hedefiyle diyaloğun yeniden başlatılması için çeşitli düzeylerde üstlenilmesi gereken inisiyatifler ele alındı. Bu yönde, somut olarak Kıbrıs Türk toplumu ve iki toplumlu ilişkiler ile ilgili kısa bir süre önce AKEL’in Cumhurbaşkanı’na sunduğu öneriler başta olmak üzere, güven arttırıcı araçların önemi vurgulandı. AKEL’in Cumhurbaşkanı’na gönderdiği ve öneriler dizisinin yer aldığı mektubun bir kopyası da Sayın Bay Stewart’a verildi.

 

AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu’nun başkanlığındaki AKEL heyetinde AKEL Politbüro Üyesi ve Kıbrıs Sorunu Bürosu Sorumlusu Tumazos Çelebis, AKEL Merkez Komitesi ve Kıbrıs Sorunu Bürosu Üyesi Stavri Kalopsidiotu ile AKEL Merkez Komitesi Üyesi ve Yeniden Yakınlaşma Bürosu Sorumlusu İlias Dimitriu yer aldı.

 

PREV

Μilli Güvenlik Konseyi oluşturulması konusunda ilerlemeden önce Cumhurbaşkanı’nın istişarede bulunması gerekirdi

NEXT

Kıbrıs Türk toplumunun meseleleri ve toplumlar arası ilişkiler ile ilgili olarak AKEL'in önerileri