Home  |  Açıklamalar   |  Μilli Güvenlik Konseyi oluşturulması konusunda ilerlemeden önce Cumhurbaşkanı’nın istişarede bulunması gerekirdi

Μilli Güvenlik Konseyi oluşturulması konusunda ilerlemeden önce Cumhurbaşkanı’nın istişarede bulunması gerekirdi

 

Cumhurbaşkanı Μilli Güvenlik Konseyi (MGK) oluşturulması konusunda AKEL’in ortaya koymuş olduğu görüşleri dikkate almamaya karar verdi.

 

Cumhurbaşkanı’nın partilerden talep etmesi üzerine, AKEL konu ile ilgili yorumlarını ve gözlemlerini yazılı olarak bildirdi. Bizim görüşümüze göre, söz konusu organın oluşturulmasında anayasal, siyasal ve pratik olarak sorunlar ortaya çıkmaktadır. Somut öneriyle, Milli Güvenlik Konseyi’nin sadece bir danışma organı olmayacağı ve aynı zamanda Ulusal Konsey’in rolünün azaltılıp, yerini büyük oranda hükümet tarafından atanan yetkililerden oluşan bir organın alacak olması olgusu özellikle endişe uyandırmaktadır. Bütün bunların Ulusal Konsey düzeyinde tartışılmış olması gerektiği değerlendirmesini yapmaktayız.

 

Ancak, dünkü açıklamadan sonra da Cumhurbaşkanı Hristodoulidis’in hiçbir istişarede bulunmadan ilerlemeye karar verdiği açıkça görülmektedir. Önerinin özüne ilişkin tüm itirazlarımızın dışında, hükümetin sergilediği bu duruş ne seçim öncesinde söz vermiş olduğu yönetim ruhuyla, ne de yarısı işgal altında olan bir ülkenin siyasi liderliğinden talep edilen kolektiflikle bağdaşmaktadır.

PREV

Köpekler bilinçsiz kişilerce dağlarda terk ediliyor

NEXT

AKEL heyeti BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi ile görüştü