Home  |  Açıklamalar   |  AİHM hükümetin gösterileri yasaklanmasının kabul edilemez olduğunu netleştirdi

AİHM hükümetin gösterileri yasaklanmasının kabul edilemez olduğunu netleştirdi

 

Ekologlar Hareketi Milletvekili Sn. Attalidu’nun Meclis gündemine getirdiği hükümet tarafından çıkarılan ve tüm gösterileri yasaklayan kararnameler konusunu Meclis’te görüşüldüğünü belirterek, yaklaşık iki yıl önce hükümetin gösterileri süresiz olarak yasaklayan kararnameleriyle bir yanda hükümet diğer yanda muhalefet, yurttaş grupları ve hukuk camiasının bir kısmı arasında yaşanan zıtlaşma ve gerilimi hatırlattı. O zaman pandemi nedeniyle gösteri haklarına bazı sınırlamalar getirilmesinin anlaşılabilir ve kabul edilebilir olduğunu ancak gösterilerin tamamen yasaklanamayacağını belirttiklerini söyleyen Kukumas, hükümetin ise farklı görüşünü kararnamelerle dayattığını ifade etti.

 

“Artık hangi görüşün doğru ve kimin haklı olduğu doğrulanmış oldu. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin İsviçre’de yaşanan benzer davada aldığı kararla gösterilerin tamamen ve süresiz olarak yasaklanmasına izin verilemeyeceğini açıkladı” diye konuşan Kukumas “sonuç olarak ihlallerin sorumlusu yurttaşlar değil, kararnameleriyle Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ilkelerini ihlal eden hükümet olduğu bir kez daha ortaya çıktı. Elbette bu mesele hükümetin hukuki bilgi eksikliğinden değil, sık sık sergilediği ve doğasında olan otoriterliğidir” dedi.

 

Yorgos Kukumas AİHM’in bu kararı ışığında, Kıbrıs’ta belirli kararnameleri ihlal etikleri için yurttaşların yargılanmasına devam edilmesinin doğru olmayacağını da sözlerini ekledi.

 

PREV

Torpille İşe Almayı Meşrulaştırmak İçin Yüksek Mahkeme'ye Kadar Gittiler

NEXT

BM Güvenlik Konseyi Kararı Hakkında