Home  |  Açıklamalar   |  Stefanos Stefanu Pekin’de görüşmelerine devam ediyor

Stefanos Stefanu Pekin’de görüşmelerine devam ediyor

 

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi’nin daveti üzerine AKEL Merkez Komitesi Genel Sekreteri Stefanos Stefanu’nun başkanlığındaki AKEL heyetinin Çin’e gerçekleştirdiği ziyaret çerçevesinde Pekin’de yaptığı görüşmeler tamamlandı.

 

Stefanos Stefanu Çin Komünist Partisi Politbüro üyesi ve Ulusal Kongre Daimî Komitesi Başkan Yardımcısı Li Hongzhong ile görüştü. Stefanu ve Hongzhong yaptıkları görüşmede AKEL ve Çin Komünist Partisi arasındaki ilişkilerin çok iyi düzeyde olduğu ve oldukça dinamik bir şekilde geliştiği konusunda hemfikir oldular. Ayrıca Kıbrıs Cumhuriyeti ile Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki ilişkilerin de çok iyi olduğu konusunda fikir birliği içerisinde olduklarını ifade ettiler. Uluslararası durumun da değerlendirildiği toplantıda uluslararası, bölgesel ve yerel sorunların uluslararası hukuk temelinde barışçıl bir şekilde çözülmesi gerektiği vurgulanarak, dünyadaki tüm devletlerin ve halkların yararına eşit iş birliğini teşvik etme ihtiyacının altı çizildi.

 

AKEL Merkez Komitesi Genel Sekreteri Stefanu Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak Çin’in ortaya koymaya devam ettiği ilkeli tutumundan ve çözüm çabalarına yıllardır verdiği tutarlı desteğinden dolayı teşekkür ettikten sonra, Kıbrıs sorunundaki mevcut durum, süregiden çıkmazın aşılması ve müzakerelerin kesintiye uğradığı yerden taraflar arasındaki yakınlaşmalar korunarak Guterres Çerçevesi temelinde yeniden başlatılması için ortaya koyulan çabalar hakkında Çin Halk Cumhuriyeti liderliğine bilgi verdi. Çin’in karşı karşıya olduğu sorunlar hakkında da Stefanos Stefanu Kıbrıs Cumhuriyeti gibi AKEL’in de görüşünün “Tek Çin” ve “Tek ülke ve iki sistem” olduğunu bir kez daha tekrarladı.

 

Stefanos Stefanu ve Li Hongzhong Kıbrıs ile Çin arasında geleneksel olarak çok iyi olan ilişkilerin daha da geliştirilmesi yönünde olumlu bir etki yaratacak şekilde AKEL ve Çin Komünist Partisi’nin ikili ilişkilerinin daha da güçlendirilmesi ve geliştirmesi çabalarına devam edilmesi gerektiği konusunda anlaştılar. İki partinin heyetlerinin de katıldığı Stefanu ile Hongzhong arasındaki görüşmede Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Çin Büyükelçisi Martha Mavrommati ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Çin’deki Diplomatik Misyon Başkan Yardımcısı Marios Stavru da yer aldı.

 

AKEL heyeti ayrıca Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü liderliğinin yanı sıra Pekin’in Haidian bölgesinden ÇKP yetkilileriyle de görüşmelerde bulundu.

 

AKEL heyeti Çin ziyareti çerçevesinde Araştırma ve İnovasyon Merkezlerini de ziyaret ederek yapay zekanın değerlendirilmesi alanındaki gelişmeler ve ülkenin günlük yaşamındaki uygulamaları hakkında bilgi edinme fırsatını da buldu. AKEL heyetinin Çin ziyareti Şanghay’da yapacağı görüşmelerle devam edecek.

 

AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu’nun başkanlığında Çin’i ziyaret eden AKEL heyetinde AKEL Politbüro üyeleri Nikos Yuannu ve Haris Karamanos ile Uluslararası İlişkiler Bölümü Sorumlusu Vera Polikarpu ve Merkez Komitesi üyeleri Evanthia Savva ile Maria Yuannidu da yer alıyor.

 

PREV

2024 Avrupa Parlamentosu Seçimleri İçin Ortak Çağrı

NEXT

AKEL Meclis Grubu Sözcüsü’nün Baf ziyareti