Home  |  Açıklamalar   |  2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Nasıl Oy Kullanabilirsiniz?

2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Nasıl Oy Kullanabilirsiniz?

 

5 Şubat 2023 tarihine kadar 18 yaşını dolduran ve Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından kontrol edilen bölgelerde ikamet eden Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tüm vatandaşları 5 ve 12 Şubat 2023 tarihlerinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanma hakkına sahiptir.

 

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kontrolündeki bölgelerde yaşayan 18 yaşını doldurmuş Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşı Kıbrıslı Türkler de bu seçimlerde oy kullanma hakkına sahiptir.

 

SEÇMEN KÜTÜĞÜNE KAYIT ve SEÇMEN KİMLİĞİ İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

 

Yukarıdaki kriterlere sahipseniz, seçmen kütüğüne kayıt işlemini şu şekilde yapabilirsiniz:

 

  • Başvurunuzu 27 Aralık 2022 tarihine kadar yapmanız gerekmektedir. BURADAN Türkçe olarak indirebileceğiniz formu doldurunuz.

 

  • Doldurduğunuz başvuru formu ikamet ettiğiniz yerin muhtarı tarafından mühürlenmelidir.

 

  • Ardından bu başvurunuzu ikamet ettiğiniz ilçenin Kaymakamlığına bizzat kendinizin sunması gerekmektedir. Kaymakamlıkta sizden başvurunuzda beyan ettiğiniz yerde ikamet ettiğinizi kanıtlayan bir belge (örneğin üzerinde adınızın olduğu kira sözleşmesi, elektrik/su faturası vb.) sunmanız ve başvurunuzla ilgili bazı soruları yanıtlamanız istenecektir.

 

  • Daha sonra seçmen kimliğinizi ikamet ettiğiniz yerin muhtarından alabileceksiniz.

 

OYUNU YURT DIŞINDA KULLANACAK OLAN SEÇMENLER:

Yurt dışında ikamet eden, çalışan veya okuyan ve seçmen kimliği olanlar oy kullanma haklarını yurt dışındaki seçim merkezlerinde kullanabilmeleri için yurt dışı seçim kütüğüne kaydolmaları ve bu kayıt için başvurularını 27 Aralık 2022 tarihine kadar yapmaları gerekmektedir.

 

Seçmen kimliği için başvuru veya yurt dışındaki seçim merkezlerinde oy kullanmak için kayıt hakkında bilgi ve yardım için AKEL bürolarıyla iletişime geçebilirsiniz:

 

Tel: (+357) 22589516

PREV

Hiroşima ve Nagasaki’ye Atom Bombalarıyla Yapılan Saldırının Yıldönümünde

NEXT

Gizlice telefon dinlemeler ve takipler hakkındaki suskunluğa son verilmelidir