Home  |  Açıklamalar   |  Hiroşima ve Nagasaki’ye Atom Bombalarıyla Yapılan Saldırının Yıldönümünde

Hiroşima ve Nagasaki’ye Atom Bombalarıyla Yapılan Saldırının Yıldönümünde

 

Savaşlara Son Verilmesini, Askersizleştirme ve Nükleersizleştirme Talep Eden Tüm Güçlerle Sesimizi Birleştiriyoruz

 

6 ve 9 Ağustos 1945’de ABD emperyalizminin insanlığa karşı işlediği en büyük suçlardan biri olan Hiroşima ve Nagasaki’ye atom bombalarıyla yaptığı saldırının bu yıl 77. yıldönümüdür.

 

Japonya’nın iki kentine attığı atom bombalarıyla yaptığı saldırılarla yüzbinlerce ölü ve yaralıya, büyük yıkıma ve milyonlarca insanın sağlığı açısından feci sonuçlara yol açan ABD, II. Dünya Savaşı sonrası için Sovyetler Birliği’ne ve kurtuluş hareketlerine karşı güç gösterisi yapmayı da istiyordu. ABD’nin işlediği bu suç için bugüne kadar hiçbir ABD hükümeti yargılanmadı, özür bile dilemedi ve bu suç cezasız kaldı.

 

Hiroşima ve Nagasaki kurbanlarının anısı nükleer silahların, insanlığın ve gezegendeki yaşamın yok olmasına yol açabileceğini hepimize daima hatırlatmaktadır. Ancak ne yazık ki nükleer yıkım için tehlike çanları bugün çalmaya devam etmekte, savaşların yaşandığı cepheler artmakta ve gezegenin en büyük nükleer güçleri arasında gerginlikler giderek daha da tırmanmaktadır. Özellikle, gezegenin -tanınan ve tanınmayan- nükleer devletlerinin Nükleer Silahların Yasaklanmasına İlişkin BM Antlaşması’na katılmamış bugüne kadar olmaları olası bir nükleer felaketi giderek daha görünür hale getirmektedir.

 

Gezegenin her yerinden nükleer silahların tam ve nihai olarak ortadan kaldırılması için mücadeleyi devam etmek insanlığın Hiroşima ve Nagasaki nükleer soykırım kurbanlarına borcudur. AKEL, gezegenin korunması ve barışın sağlanması için savaşlara son verilmesini, askersizleştirme ve nükleersizleştirme talep eden tüm güçlerle sesini birleştirmektedir.

 

PREV

Enerji Alanındaki Şirketlerin Aşırı Kârları Vergilendirilmelidir

NEXT

2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Nasıl Oy Kullanabilirsiniz?