Home  |  Açıklamalar   |  18 Aralık – Uluslararası Göçmenler Günü

18 Aralık – Uluslararası Göçmenler Günü

18 Aralık, tüm göçmen emekçiler ve ailelerinin haklarının korunmasına yönelik Uluslararası Sözleşmelerin uygulanmasını güçlendirme amacıyla BM tarafından Uluslararası Göçmenler Günü olarak ilan edilmiştir.

 

AKEL, Uluslararası Göçmenler Günü vesilesiyle Kıbrıs’ta yaşayan ve çalışan tüm göçmenlere ve aynı zamanda yurtdışında yaşayan ve çalışan tüm Kıbrıslı göçmenlere en içten selamlarını göndermektedir.

 

Biz Kıbrıslılar, kimsenin yerinden yurdundan olup, mülteci ya da göçmen olmayı seçmediğini çok iyi biliyoruz. Milyonlarca insanı göçe zorlayan emperyalist saldırılar, savaşlar, ekonomik sefalet, toplumsal ve siyasi baskılar, doğal afetlerdir.

 

Mülteci ve göçmenlik sorunu, uluslararası ve Avrupa insan hakları sözleşmelerinde yer alan yaşama ve insan onuruna saygı ilkesiyle ele alınması gereken çok büyük ve karmaşık bir konudur. Her devlet gibi Kıbrıs Cumhuriyeti de uluslararası hukuka ve Avrupa yasalarına saygı göstermekle ve AB’den aldığı fonları doğru değerlendirmekle yükümlüdür. Ülkemize giriş, ikamet-çalışma ve sosyal haklara erişim ile ilgili tüm konuları kapsayacak şekilde insan haklarına ve insan onuruna saygı odaklı, kapsamlı bir göçmenlik politikası uygulanmalıdır.

 

AKEL, ırkçılığa, milliyetçiliğe ve insan ticaretine karşı kararlı bir şekilde mücadeleyi sürdürürken, tüm emekçilerin hakları ve kazanımları, birlik- dayanışma ve sınıfsal kardeşliği için de mücadeleye devam edeceğini bir kez daha teyit etmektedir.

 

PREV

Hükümet Yaptırımlarla İlgili Aldatmacaların Sonunun Geldiğini Anlamalıdır

NEXT

AKEL heyeti Çocuk Haklarının Korunması Komiseri ile görüştü