Home  |  Açıklamalar   |  Yarın yapılacak büyük Barış Yürüyüşü’ne katılım çağrısı

Yarın yapılacak büyük Barış Yürüyüşü’ne katılım çağrısı

 

AKEL dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca insan ve barış hareketleriyle sesini birleştirerek Gazze’deki savaşa son verilmesini talep ediyor.

Kıbrıs Barış Konseyi’nin onlarca örgüt ve hareketle birlikte gerçekleştireceği ve yarın, 3 Aralık 2023 Pazar günü saat 15.00’te Lefkoşa’daki Eleftheria-Özgürlük Meydanı’ndan başlayacak olan Barış Yürüyüşü’ne tüm Kıbrıs halkını kitlesel bir biçimde katılmaya çağırıyor.

 

  • Derhal ve kalıcı ateşkes, Filistinlilere yönelik savaşa ve soykırıma son verilmesini, Gazze Şeridi’ndeki nüfusa engelsiz ve kesintisiz insani yardım ulaştırılmasını talep ediyoruz.

 

  • BM Kararlarını uygulayarak Orta Doğu’da iki devletli bir çözüm talep ediyoruz: İsrail tarafından sürdürülen işgale ve kolonizasyona son verilmesini ve İsrail devletinin yanında, 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin ilanını talep ediyoruz.

 

  • Kıbrıs’ın herhangi bir şekilde bu savaşa karıştırılmasına, askeri saldırılar için veya İsrail devletinin savaş mekanizmasına kolaylık sağlaması için Kıbrıs topraklarının herhangi bir biçimde kullanılmasına kesinlikle karşıyız.

 

Savaşı, işgali ve kolonizasyonu yaşayan Kıbrıs halkı İsrail devleti tarafından onlarca yıldır sürdürülen vahşete ve uluslararası hukukun ağır ihlallerine maruz kalan Filistin halkıyla dayanışma içinde olmalıdır.

 

PREV

AKEL mümkün olan en kısa sürede Ulusal Konsey’in toplanmasını talep etti

NEXT

AKEL Genel Sekreteri Stefanu başkanlığındaki AKEL heyeti Brüksel’de