Home  |  Konuşmalar   |  Troodos’ta gerçekleştirilen etkinlikte EDON Genel Sekreteri Hristos Hristofyas’ın Konuşması

Troodos’ta gerçekleştirilen etkinlikte EDON Genel Sekreteri Hristos Hristofyas’ın Konuşması

Ortak mücadele arkadaşlarımız,

EDON’un Troodos gezisinde bir kez daha bir araya geliyoruz. Zamana, kapitalist barbarlığın estirdiği rüzgârlara inat, haklı mücadelelerimizin doldurduğu yelkenlerimizle yeni mücadelelere hazır olarak bu yıl da buradayız. Binlerce genç taleplerimizi dile getirme, direnme, mücadele etme ve kazanma bilinciyle bu şenlikte bir araya geliyoruz. EDON’cu gençlikle gurur duyuyoruz. Güçlükler karşısında boyun eğmeyen, direnen yurdumuzun devrimci gençliğiyle gurur duyuyoruz. İnsanın insan tarafından sömürülmesiyle uzlaşmayan bizler buradayız. Emperyalizmle, Taksim’le uzlaşmayan bizler buradayız. Kıbrıs’ın dört bir yanından gençler, Kıbrıslırum-Kıbrıslıtürk gençler, kurtuluş fikrinin yılmaz bayraktarları, hepimiz buradayız.

Bu yıl da burada bizimle birlikte olan Kıbrıslıtürk ortak mücadele arkadaşlarımıza yürekten selamlarımızı sunuyoruz. Aynı yolda yürüyoruz. Kurtuluş, yeniden birleşme ve barış yolunda. Milliyetçiliği, şovenizmi ve neofaşizmi tecrit etme yolunda. Her tolumda faşistler kendi milli üstünlükleriyle övünüyorlar, ama sonuçta faşistlerin hepsi aynı. İnsaniyetsizlik, nefret, ırkçılık, popülizmle dolular ve yine bir neslin hayallerini mahvetmeye hazırlar. Tıpkı geçmişte yaptıkları gibi. Onlara izin verecek miyiz? Tekrar hayallerimizi, rüyalarımızı öldürmelerine izin verecek miyiz? Cevabımız net: Elbette ki HAYIR! Bu kez onlara geçit vermeyeceğiz! Umudumuzu ne kadar çalmaya çalışırlarsa çalışsınlar, insan aklının yarattığı en asil ideallere inancımız onları durduracak. Onlar yıkıcı faaliyetlerinin karşısında daima ilerici gençlik hareketini bulacaklar; yürüyüşleriyle, eylemleriyle, festivalleri ve mücadeleleriyle. Kıbrıs’ta barış engellenemez. İnsanlığın geleceği dayanışma, eşitlik ve sosyal adalettir. Emperyalistler ve onların yerli çırakları bunu akıllarına iyice koysunlar.

Ortak mücadele arkadaşlarımız,

Önümüzdeki dönemde hepimizin gözleri Kıbrıstürk toplumuna yönelik olacak. Kıbrıslıtürk lideri belirleyecek seçimler geleceğimiz için pek çok şey açısından çok önemli olacak. Dileğimiz ilerici güçlerin kazanmasıdır. Kıbrıs sorunun federal çözümü, yeniden birleşme ve barış için mücadele eden güçlerin kazanmasıdır. Çünkü konfederasyonu, iki devletli çözümü planlayanların seçilmesinin yıkıcı sonuçları olacaktır. 2020 görüşmelerin yeniden başlamasının yılı olmalıdır. Sadece bu şekilde daha iyi günlere ulaşmayı umut edebiliriz. Sadece bu şekilde Türkiye’nin tahrikleri, MEB’de ihlalleri ve Kıbrıstürk toplumunu entegrasyon uğraşısının önüne geçilebilir. Sadece bu şekilde Kıbrıs halkının tümü istikrar ve güvenliğin olacağı bir geleceği umut edebilir.

Emperyalist rekabetlerin bölgemizde yoğunlaştığı özellikle günümüzde. Biz hangi emperyalistten yana olmamız gerektiğini seçmiyoruz. Biz mücadele eden halklardan yanayız. Barıştan, silahsızlanmadan yanayız. Biraz önce hep birlikte Kıbrıs’ta varlığını protesto ettiğimiz İngiliz üsleri gibi, dünyanın dört bir yanındaki askeri üslerin ve NATO’nun ortadan kalkması için sonuna kadar mücadele etmekte kararlıyız.

Ortak mücadele arkadaşlarımız,

Şimdi güçlerimizi derleyip, mücadelelerimizi yoğunlaştırmanın zamanıdır. Bugün burada olmamız için yaşamlarını mücadeleye adayanları onurlandırmamız için. Gelecek nesillerin, çocuklarımızın ve bizim hak ettiğimiz geleceği kazanabilmemiz için. Taksim’le asla uzlaşmayacağız! Sonuna kadar mücadele! Hem şimdi, hem daima!

Yaşasın EDON!
Yaşasın bütün evlatlarının vatanı Kıbrıs’ımız!

26 Ocak 2020

PREV

Niyazi Kızılyürek’in “Bir Hınç ve Şiddet Tarihi” kitabının sunumunda AKEL Genel Sekreteri Andros Kipianu’nun konuşması

NEXT

Troodos'ta Gerçekleştirilen Etkinlikte AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu'nun Konuşması