Home  |  Açıklamalar   |  Öcalan’ın Yunanistan’dan Türkiye’ye verilmesine benzer bir utanç Kıbrıs’a damgasını vuruyor

Öcalan’ın Yunanistan’dan Türkiye’ye verilmesine benzer bir utanç Kıbrıs’a damgasını vuruyor

 

AKEL Basın Sözcüsü Yorgos Kukumas kimin terörist olup olmadığına ilişkin Türkiye’nin argümanını Almanya aracılığıyla Kıbrıs adaletinin ve Kıbrıs hükümetinin maalesef kabul ettiğini, Kürt mücadeleci Kenan Ayaz hakkında alınan kararla, Öcalan’ın Yunanistan’dan Türkiye’ye verilmesine benzer bir utancın ne yazık ki Kıbrıs’a damgasını vurduğunu dile getirdi.

 

Kıbrıs Cumhuriyeti hükümetinin mahkeme tarafından alınan kararın ardına saklanmaması gerektiğini ifade eden Kukumas, hükümetin tarihin yargısından kurtulamayacağını sözlerine ekledi. “Arama emrinin infaz kararı, kimin terörist olduğuna dair Türkiye’nin argümanını benimseme kararı gibi siyasi bir karardı. Hükümet Kenan Ayaz’ın tutukluluk koşullarından da sorumlu. Ayaz açlık grevine başladıktan sonra iletişim yasağıyla, esasen tecritle cezalandırıldı” diye konuşan Kukumas, Almanya’nın Avrupa çapında binlerce Kürt için çıkardığı tutuklama kararlarının ardında Türk devletinin talepleri olduğuna da işaret etti.

 

Türkiye’nin bu taleplerinde AB ve NATO’nun PKK’yı terör örgütleri listesine almış olmasını dayanak aldığını belirten Yorgos Kukumas Mandela’nın da ırkçı Apartheid ile savaşırken terörist olarak görüldüğünü hatırlatarak, “İsrail Devleti’nin işgaline karşı savaşan Filistinlileri de terörist olarak görüyorlar” dedi.

 

AKEL Basın Sözcüsü Kukumas Yüksek Mahkeme’nin aldığı kararın Kıbrıs’ta yaşayan, siyasi faaliyeti olan, hak ve özgürlükleri için mücadele eden diğer Kürtlerin akıbeti açısından da endişe ve korkuya yol açtığını belirtti.

 

PREV

Hristodulidis hükümeti Anastasiadis-DİSİ hükümetinin atama çılgınlığına devam ediyor

NEXT

Ülkenin adını temize çıkarmak Hükümetin sorumluluğudur