Home  |  Konuşmalar   |  Mustafa Denizer’in Onuruna Gerçekleştirilen Etkinlikte AKEL Larnaka İlçe Sekreteri Hristalla Andoniu’nun Konuşması

Mustafa Denizer’in Onuruna Gerçekleştirilen Etkinlikte AKEL Larnaka İlçe Sekreteri Hristalla Andoniu’nun Konuşması

 

İnsanın geçmişe gidip de ardında bıraktıklarının sadece yaşamdan bir geçiş olmadığını tespit edebilmesi çok büyük bir meseledir.

Aynı zamanda hizmet ettiği ideallere ve değerlere bağlılığının, mücadelesinin, katkılarının ve fedakârlıklarının miras olarak tanınması ve topluma ait bir kazanım olması çok önemli bir meseledir.

AKEL’in 23. Kongresi’nin onuruna AKEL Larnaka İlçe Komitesi’nin gerçekleştirdiği bu akşamki etkinlikte onurlandırdığımız emektar yoldaşımız Mustafa Denizer’in şahsiyetini ayırt edici kılan unsurlar bunlardır.

Haziran ayında gerçekleştireceğimiz kongremize hazırlandığımız bu dönemde Kıbrıslıtürk İskeleli yurttaşlarımızla İlçe Komitemizin ilişkilerinde ve ortak çalışmalarında yıllar boyunca başrolü oynayan bir yoldaşı onurlandırıyoruz.

O, çok çetin dönemlerde mücadelenin en ön safında yer aldı. Kıbrıs sorununun çözümü, yurdumuzun ve halkımızın yeniden birleşmesi için mücadeleye katılmalarında onlarca yurttaşımıza ilham verdi.

Bu akşam onun şahsında biz daha genç olanlar için örnek teşkil eden ve yıllarca mücadelede aktif olarak yer alan bütün yoldaşlarımızı onurlandırıyoruz.

Mustafa Denizer enerjisi ve coşkusuyla, net ideolojik duruşuyla Kıbrıs halkının mücadelelerinde daima aktif bir şekilde yer aldı. Kıbrıs sorunu, partimizin ve aynı zamanda dünya tarihi hakkında derin bilgileriyle, gerek göç etmek zorunda kaldığı yurtdışında, gerekse çok sevdiği yurdunda Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk yoldaşlarıyla birlikte ortak mücadeleye yıllarca hizmet ve katkılarını sundu ve sunmaya da devam ediyor.

Bugüne kadar. Çok arzuladığımız çözüme kadar.

Faşizm, milliyetçilik, şovenizm Mustafa gibi insanları karşısında buluyor. Daima tetikte olma bilincine sahip ve uzlaşmacılığın kendileri için bilinmeyen bir kelime olmaya devam ettiği insanları karşısında buluyor.

Sevgili davetliler,

Halkımızın mücadelesi uzun yıllardır devam ediyor.

Bu mücadelede yoldaş Mustafa’nın da çeşitli faaliyet ve çalışmalarla özel bir yeri, rolü, sözü ve niteliği var.

Sınıfsal ve ideolojik olarak Emekçi Halkın İlerici Partisi’nin, AKEL’in saflarında yer alan yoldaşımızla yan yana çalışmaktan onur duyduğumuzu gururla söyleyebiliriz.

1950’li, 60’lı, 70’li zor yıllarda tereddütleri, ikilemleri olmayan yoldaşlarımızla gurur duyuyoruz.

Onlar bir yandan ailelerinin geçimi için yaşam mücadelesine atılırken, diğer yandan halkımızın sosyopolitik mücadelelerinin en ön safında yer aldılar ve gerçek AKEL’ciler olarak üzerlerine düşen sorumlulukları tam bilinçle üstlendiler.

Bu noktada yıllar boyunca onun yanında olan ve olmaya devam eden insana atıfta bulunmamamız büyük eksiklik olur. İyi günde de, kötü günde de daima onun yanında olan, onun mücadelelerinin ve heyecanlarının yoldaşı, yaşam yoldaşı olan yoldaşımız Çelen’e özel olarak atıfta bulunmamamız büyük eksiklik olur.

Yaşam kavgasında, ailenin görev ve yükümlülüklerinde onunla birlikte olan Çelen mücadelelerde onunla birlikte oldu ve olmaya devam ediyor.

Sevgili dostlar,

Yıllar boyunca Kıbrıs sorunu ve yeniden yakınlaşma AKEL’de daima kendi önemli, ayrı yerine sahip oldu ve olmaya devam etmektedir.

Bugün bütün gücümüzle tekrarlıyoruz ve vurguluyoruz: Kıbrıs halkına aittir. Kıbrıslıtürkler düşmanımız değil, kardeşlerimizdir.

Her vesileyle söylüyoruz ve tekrarlıyoruz: Düşman tektir, emperyalizm. Sesimizi Kıbrıslıtürk ilerici yurttaşlarımızın sesiyle birleştiriyoruz, yurdumuzu ve halkımızı yeniden birleştireceğimizi birlikte haykırıyoruz.

Gerek CTP’yle, gerekse ilerici Kıbrıslıtürk yurttaşlarımızla ortak çalışmalarımız nedeniyle de İlçe Komitesi olarak tüm bu yıllar boyunca yerinden, yurdundan edilmiş Kıbrıslırumların ve Kıbrıslıtürklerin acılarını ve kaygılarını yaşadık, yaşıyoruz.

Mustafa gibi yoldaşlarımızın barışçıl ortak geleceğimize yönelik umut, arzu ve heyecanını yaşadık, yaşıyoruz.

Özgür bir Kıbrıs’a ulaşma umudunu, arzusunu ve heyecanını yaşadık, yaşıyoruz ve bunun için mücadele ediyoruz.

Çocuklarımıza, torunlarımıza karşı görevimizi yaptık diyebilmemiz için. Yurdumuzun tarihine karşı da görevimizi yaptık diyebilmemiz için.

Yoldaş Mustafa,

İlçe Komitemiz adına yıllardır sunduğun ve bundan sonrasında da sunmaya devam edeceğin her şey için şükran ve minnetimizi ifade ediyoruz.

Sen, Dimitris Hristofyas ve Özker Özgür gibi yoldaşlarımızın yanında kaya gibi durdun. Senin desteğine, tavsiyene ya da görüşüne ihtiyacı olan her insanın yanında oldun.

Sen çok söz söylememizi istemiyorsun ama BEN değil, BİZ kriteriyle ve fedakârca katkılarını sunan bir yoldaş olmanın canlı örneğini teşkil ettiğini söylememize izin ver.

Sen tebessümünle, inadınla, kararlılığınla adının ayrılmaz parçasını olduğunu bildiğin ideallere, ilkelere ve değerlere bağlılığınla ayırt ediliyorsun.

Sana teşekkür ederiz!

Şimdi bugünkü etkinliğimizin ana konuşmacısı AKEL Genel Sekreteri yoldaş Andros Kiprianu’yu kürsüye davet ediyorum.

26 Şubat 2020

PREV

Mustafa Denizer’in Onuruna Gerçekleştirilen Etkinlikte AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun Yaptığı Konuşma

NEXT

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Vesilesiyle Gerçekleştirilen Çalışma Kahvaltısında AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu tarafından yapılan konuşma