Home  |  Meclis   |  Milletvekilleri  |  Yorgos Lukaidis

Yorgos Lukaidis

AKEL Sol Yeni Güçler Meclis Grubu Sözcüsü

Τηλ: 22761121
Email: gloukaides@akel.org.cy
Twitter: @georgeloukaides
Facebook: Yiorgos Loukaides

Yorgos Lukaidis 1968’de Piroi köyünde doğdu. 1978’ten beri Eylence’de ikamet etmektedir. Kalomira Yuannu ile evlidir ve iki çocukları vardır.

Makedonya Üniversitesi Uluslararası ve Avrupa Çalışmaları Fakültesi Siyasi Bilimler ve Diplomasi bölümünden mezun oldu.

Öğrencilik yıllarında, önce PEOM ve daha sonra İlerici Öğrenci Hareketi’nde aktif olarak yer aldı. ATI Öğrenci Birliği yönetim kurulu üyeliği, Kıbrıs Öğrenci Birlikleri Federasyonu-POFNE Genel Sekreterliği, Kıbrıs Gençlik Organizasyonu Yönetim Kurulu üyeliği, Kıbrıs Barış Konseyi Sekreterya üyeliği ve Eylence Belediye Meclis üyeliği yaptı.

Üniversiteli Öğrenciler Bölümü Sekreterliği ve Merkez Örgütlenme sekreterliği görevlerinde bulunduğu EDON’da 2001’de Genel Sekreter seçildi. 2006 yılında AKEL Merkez Komitesi Eğitim Bürosu’nun, 2009 yılında Uluslararası İlişkileri Bürosu’nun sorumluluğu görevlerini üstlendi. 2011 yılında AKEL Merkez Komitesi Basın Sözcüsü olan Lukaidis, 2013’ten itibaren AKEL Merkez Sekreteryası ve Politbürosu üyesidir. Mayıs 2011’de AKEL Sol Yeni Güçler’den Lefkoşa milletvekili seçildi. 2016’da tekrar milletvekili seçilerek AKEL Meclis Grubu Sözcüsü görevini üstlendi. Meclis’in Dışişleri ve Avrupa Konuları ile Çevre komitelerinin üyesidir.

Ayrıca üyesi olduğu Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde (AKPA) üç yıllık dönemler için Tüzük, Dokunulmazlık ve Kurumlar Komitesi başkan yardımcısı ve AKPA’nın Bütçe Konularında Genel Raportörü olarak seçilmiş olan Lukaidis, AKPA Başkan Yardımcılığı görevinde de bulunmuştur ve Sol Grup (UEL) Başkanlık Divanı üyesidir.