Home  |  Açıklamalar   |  Kürt mücadeleci Kenan Ayaz ile dayanışma

Kürt mücadeleci Kenan Ayaz ile dayanışma

 

AKEL Almanya’ya iade edilme tehdidiyle karşı karşıya olan Kenan Ayaz ile dayanışmasını ifade etmekte ve Kürt mücadelecinin Türkiye’nin eline veya cezaevlerine düşmemesi için Kıbrıs Cumhuriyeti makamlarına çağrıda bulunmaktadır. On yıldır Kıbrıs’ta yaşayan ve iltica hakkı tanınmış bir siyasi mülteci olan Kenan Ayaz, geçen hafta Alman makamları tarafından çıkarılan bir Avrupa tutuklama emrine dayanarak tutuklandı. Bugün, Larnaka Kaza Mahkemesi Almanya’nın talebini değerlendirecek.

 

Avrupalı devletlerin binlerce Kürt savaşçıya yönelik kovuşturmalarının ve baskılarının ardında Kürt hareketini bastırmak isteyen Türk devletinin öne sürdüğü iddialar vardır. Türkiye AB’nin ve NATO’nun Kürt İşçi Partisi’ni “terör örgütleri” listesine almalarını dayanak almaktadır. AKEL, PKK’nın bu tür keyfi “terör listelerinden” çıkarılması talebini her zaman desteklemiştir.

 

Kenan Ayaz’ın yanında olan tüm Kıbrıslılarla ve Kıbrıs’taki Kürt toplumuyla sesini birleştirmektedir.

 

PREV

Irkçılığa Karşı Uluslararası Eylem Günü Bildirgesi

NEXT

AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu: Ülkenin, toplumun, emekçilerin ve halktan insanların karşı karşıya olduğu sorunlar ve siyasi gündem temelinde diyaloğa her zaman açığız