Home  |  Açıklamalar   |  Kızılyürek ve Yeorgiu Çin Halk Cumhuriyeti Maslahatgüzarı ile bir araya geldiler

Kızılyürek ve Yeorgiu Çin Halk Cumhuriyeti Maslahatgüzarı ile bir araya geldiler

 

Avrupa Parlamentosu’ndaki AKEL Milletvekilleri Niyazi Kızılyürek ve Yorgos Yeorgiu dün Çin Hak Cumhuriyeti’nin Kıbrıs Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Wang Sheng ile görüştüler.

 

AKEL ile Çin Komünist Partisi arasındaki iyi ilişkilerden duydukları memnuniyeti dile getiren Yeorgiu ve Kızılyürek Çin Halk Cumhuriyeti’nin Kıbrıs sorununda Kıbrıs halkına sunduğu ilkeli destek için de teşekkürlerini ilettiler.

 

AB-Çin ilişkilerinin ve aralarındaki işbirliğinin güçlendirilmesi ihtiyacının da vurgulandığı görüşmede AB-Çin ilişkilerinin derinleşmesinin önündeki engeller de ele alındı. Bu ilişkilerin barış içinde bir arada yaşama ve karşılıklılık ilkelerine dayanması gerektiğine işaret edilerek, barışın pekiştirilmesinde hem AB’nin hem de Çin’in oynayacağı önemli rollerin altı çizildi.

 

Ayrıca Tayvan’daki gelişmelerin de ele alındığı görüşmede AKEL AP Milletvekilleri bölgede yaşanan son gelişmelerden duydukları endişeyi dile getirirken, uluslararası hukuka, BM Şartı’na ve özellikle devletlerin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne, “Tek Çin” ilkesini de içeren ilkelere herkesin saygı göstermesinin önemini vurguladılar.

 

Yeorgiu ve Kızılyürek halkların işbirliği ve kalkınma yolunda ilerleyebilmeleri için barışın hakim olması ve sorunların diplomasi yoluyla barışçıl çözümlere kavuşturulması gerektiği yönündeki AKEL’in görüşünü de ilettiler.

 

PREV

Muhalefet çabalıyor, hükümetin tek yaptığı ise sadece muhalefeti suçlamak

NEXT

Halk ikinci istilayı ve ikinci ihaneti hatırlıyor