Home  |  Açıklamalar   |  Kızılyürek : AB’nin Kıbrıslıtürkleri Türkiye’nin insafına bırakmaması gerekir

Kızılyürek : AB’nin Kıbrıslıtürkleri Türkiye’nin insafına bırakmaması gerekir

AKEL Avrupa Parlamentosu Üyesi Niyazi Kızılyürek, Kutlu Adalı cinayetini Avrupa Birliği’nin gündemine taşıdı. Türkiye’nin Kıbrıstürk toplumunun içişlerine müdahalelerinin uzun yıllardır devam ettiğini belirten Kızılyürek, Kıbrıs’ın kuzey kesiminin Türkiye’nin arka bahçesi haline geldiğinin altını çizdi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin, 12 Ekim 2005 tarihli kararında, Adalı cinayeti ile ilgili yeterli ve etkili bir soruşturma yürütmediği gerekçesiyle Türkiye’nin mahkum edildiğini belirten Kızılyürek, « Kıbrıslıtürkler cinayetin yeniden soruşturulmasını talep ediyorlar » dedi. Kızılyürek, ancak, Kıbrıstürk polisinin doğrudan Türk Askerine bağlı olmasından dolayı bunun gerçekleşmesinin ihtimal dışı olduğunu belirtti ve Avrupa Komisyonu’na yönlendirdiği soru önergesinde Komisyon’un Avrupa Birliği vatandaşı Kıbrıslıtürklerin Türkiye’nin insafına bırakılmaması için ne gibi adımlar atacağını sordu.

Soru önergesinde geçtiğimiz hafta onaylanan Avrupa Parlamentosu raporuna da vurgu yapan Kızılyürek, raporda Kıbrıstürk toplumunun demokratik güçleriyle ilişki kurulması çağrısına Avrupa Komisyonu’nun nasıl cevap vereceğini sordu.

Avrupa Komisyonu’na sunulan soru önergesinin tam metni şöyledir :

Türkiye’nin Kıbrıstürk toplumunun içişlerine müdahaleleri uzun yıllardır devam ediyor.

Son günlerde bir mafya lideri, Türkiye’deki devlet-mafya bağlantılarına ve Kıbrıslıtürk gazeteci Kutlu Adalı’nın suikastına doğrudan karıştıklarına dair tanıklıklarla ifşaalarda bulundu. Gazeteci Kutlu Adalı 6 Temmuz 1996’da öldürülmüştü.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 12 Ekim 2005 tarihli kararında, Adalı cinayeti ile ilgili yeterli ve etkili bir soruşturma yürütmediği gerekçesiyle Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 2. Maddesini ihlal ettiği hükmünü vermiştir.

Kıbrıslıtürkler cinayetin yeniden soruşturulmasını talep etmektedirler. Ancak, Kıbrıstürk polisinin doğrudan Türk silahlı kuvvetlerine bağlı olmasından dolayı bunun gerçekleşmesi mümkün görünmüyor.

Türk makamlarının sistematik müdahaleleriyle, Kıbrıs’ın kuzey kısmı (AB toprağı) Türkiye’nin arka bahçesine dönüşmüştür.

Bu bağlamda Komisyon’un aşağıdaki sorulara yanıt vermesini bekliyorum :

1. Avrupa Parlamentosu’nun son raporunda da önemle vurgulandığı gibi, Kıbrıstürk toplumunun demokratik güçleriyle nasıl ilişki kurulacak?

2. Avrupa Birliği vatandaşı Kıbrıslıtürklerin Türkiye’nin insafına bırakılmaması için ne gibi adımlar atılacak?

PREV

Kiprianu: Kıbrıslıtürk partilerle ortak açıklama ve ortak bildirilerin ötesinde daha fazla ne gibi adımlar atabileceğimize bakacağız

NEXT

Seçim sonucundan bağımsız olarak, ideolojimizin ve partimizin DNA'sını oluşturan her şeyi savunmaya devam edeceğiz