Home  |  Konuşmalar   |  “Kıbrıslıtürklerin Kıbrıs futboluna tekrar katılımı” konulu etkinlikte AKEL M.K. Genel Sekreteri Andros Kiprianu tarafından yapılan selamlama konuşması

“Kıbrıslıtürklerin Kıbrıs futboluna tekrar katılımı” konulu etkinlikte AKEL M.K. Genel Sekreteri Andros Kiprianu tarafından yapılan selamlama konuşması

 

“Kıbrıslıtürklerin Kıbrıs futboluna tekrar katılımı” konulu bu akşamki etkinliğe AKEL Merkez Komitesi adına hepinize hoş geldiniz diyorum. Bu etkinliğin organizasyonunun hareket noktası Kıbrıstürk takımlarının Kıbrıs Futbol Federasyonu’na katılmaları ve Kıbrıs futbolunun nihai olarak birleşmesi yönündeki çabalardır. Bu akşam burada bizimle birlikte olan Kıbrıslıtürk dostlara özellikle hoş geldiniz diyorum. Davetimizi kabul ederek, bu etkinliğe konuşmacı olarak katılan Dr. Okan Dağlı’ya teşekkür etmek ve geçmişin anılarını canlandıran “İki toplumlu Futbolcular” ya da yunanca tercümesiyle “Mazi sti Mappa” kitabından dolayı onu tebrik etmek istiyorum. Ayrıca yapacağı konuşmayla, bu sürecin bütün boyutları hakkında bizi aydınlatacağından emin olduğum KOP Başkan Yardımcısı dost Nikos Nikolau’ya teşekkür etmek istiyorum.
Kıbrıs futbolunun birleşmesi hedefiyle KOP ve Kıbrıstürk Futbol Federasyonu tarafından başlatılan çabaları AKEL olarak selamlıyoruz ve destekliyoruz. Zaten spor doğası gereği insanları birleştirmektedir. Partimiz on yıllar boyunca yeniden yakınlaşma mücadelesinin öncüsü olmakta, Kıbrıslırumların ve Kıbrıslıtürklerin spor buluşmalarını teşvik etmekte ve desteklemektedir. Böylesi birliktelikler iki toplumu birbirlerine yakınlaştırmakta, çözüm ve yurdumuzun yeniden birleşmesi yönündeki çabaların başarıya ulaşması için daha uygun koşulların yaratılmasına katkıda bulunmaktadır.
Geçen yıllar içerisinde bu düzeyde zaman, zaman çeşitli çabalar gündeme gelmişti. Çok daha fazlası yapılabilirdi. Spor faaliyetlerinde yaklaşık elli yıllık ayrılıktan sonra iki toplum arasındaki ilk futbol karşılaşmasının on yıl önce Nea Salamina – Yeni Cami maçıyla olduğunu hatırlayalım. İki toplumun da sorumluluklarının olduğu bu ayrılıktan hem Kıbrıslırumlar, hem Kıbrıslıtürkler, iki toplum da kaybetmektedir. Gücümüzü sorumluluğu başkalarına atmak için harcamayıp, hatalarımızdan dersler çıkarıp, ileriye doğru gitmeliyiz.
Üstlendikleri inisiyatif ve zor koşullarda ortaya koydukları çabalardan dolayı bu çabanın baş aktörlerini tebrik ediyoruz. Sayın Akıncı’nın Kıbrıstürk toplumu liderliğine seçilmesiyle yaratılan koşullarda bu çabaların başarıya ulaşma olanaklarının arttığını umuyoruz. Nitekim seçimler öncesinde Sayın Akıncı Sayın Sertoğlu’nun girişimlerini desteklediğini açıklamıştı.
Futbolun politikanın çok üstünde bir işleve sahip olduğu çok kez dile getirilmiştir. Nitekim sporun ve özellikle de futbolun sınırları, hatları delip geçtiği bir gerçektir. Ancak bazı politik, ekonomik ya da başka tür art niyetlere hizmet etmesi için sporun kullanılmaya kalkılmasının, bizim liglerimizde de görüldüğü gibi, spor ruhunu yaraladığını ve zarar verdiğini herkes kabul etmelidir.
Kıbrıslıtürk takımların KOP’a katılımlarıyla ilgili bir düzenlemenin işleyişi ve çözülmesi gereken sorunlar konusunda kimse yanılgı içerisinde olmamalıdır. Kıbrıs futbolunun tam olarak birleşmesi hedefine, üzerinde anlaştığımız gibi, yurdumuzun ve halkımızın yeniden birleşmesini sağlayacak bir federasyon çözümü çerçevesinde ulaşabileceğiz. Stratejik hedef ve tarafımızın hedefi budur.
Bu akşamki etkinliğe katılan konuşmacılara tekrar teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Ayrıca bu etkinliğin gerçekleştirilmesi için çalışan AKEL M.K. Yeniden Yakınlaşma ve Spor Büroları’nı da tebrik etmek istiyorum.
Sözlerime son verirken, bu akşam burada bizimle birlikte olan hepinize teşekkür ederim.

PREV

“Kıbrıslıtürklerin Kıbrıs futboluna tekrar katılımı” konulu etkinlikte AKEL M.K. Spor Bürosu Sorumlusu Pambos Stilyanu tarafından yapılan konuşma

NEXT

“Emperyalizm ve savaşlar döneminde faşizmin ve gerici güçlerin tehlikeleri” konulu AKEL tarafından gerçekleştirilen uluslararası toplantıda AKEL M.K. Genel Sekreteri Andros Kiprianu tarafından yapılan konuşma