Home  |  Açıklamalar   |  Kıbrıs’ın kanı sonsuza kadar Cuntacıların elinde olacak

Kıbrıs’ın kanı sonsuza kadar Cuntacıların elinde olacak

21 Nisan 1967 Yunanistan ve Kıbrıs halklarının tarihindeki en karanlık günlerden biridir. Yedi yıl boyunca diktatörlüğü altında Yunan halkını ezen ve Kıbrıs halkının kanının dökülmesine yol açan Albaylar Cuntası iki halkın hafızasında ve bilincinde ihanet ve faşizmle eşanlamlı olarak kaldı.

 

Kıbrıs’ın yarısının Türkiye’ye teslim edilmesinde bilinçli bir şekilde işbirliği yapan ve aynı esnada milliyetçilik bayraklarını sallayan Cuntacıları Kıbrıs hiçbir zaman unutmadı. NATO’nun adayı bölme planının başlangıcını teşkil eden ve Cumhurbaşkanı Makarios’a karşı yerli EOKA B faşizmiyle 1974 Temmuz’unda işlenen darbe cinayetiyle Cuntanın ihaneti doruğa çıktı. Kıbrıs’ın kanı sonsuza kadar Cuntacıların ve EOKA B’cilerin elinde olacaktır.

 

Kıbrıs’ta ve Yunanistan’da hala açık veya gizli bir şekilde Cunta özlemi taşıyanların var olmaya devam etmesi büyük bir utançtır ve Kıbrıs’ın kanamaya devam eden yaralarına tuz biber ekmektedir. Cuntanın Kıbrıs’ta açtığı yaralar adanın işgali ve bölünmesi sona erip, yurdumuz kurtulmadığı ve yeniden birleşmediği sürece iyileşmeyecektir.

 

AKEL diktatörlüğün zulmüne, işkencelerine, zindanlarına, sürgünlerine, kovuşturmalarına, sansür ve propagandasına karşı Kıbrıs’ta ve Yunanistan’da direnen, halkın ve gençliğin eylemlerinde yer alan mücadelecileri saygıyla anmakta ve kendilerine şükran duygularını dile getirmektedir. AKEL, yıl dönümü vesilesiyle, tarihinde demokrasi ve özgürlük için kahramanca mücadeleler vermiş, büyük fedakarlıklarda bulunmuş olan Yunan halkına kardeşçe selamlarını göndermektedir.

 

PREV

Pahalılığa karşı gerekli önlemler derhal alınmalıdır

NEXT

AKEL Genel Sekreteri Stefanu EDEK Başkanı Şizopoulos ile görüştü