Home  |  Açıklamalar   |  Kıbrıs’ın CERN’e tam katılımı şart

Kıbrıs’ın CERN’e tam katılımı şart

AKEL Meclis Grubu Sözcüsü Yorgos Lukaidis Araştırma, Yenilik ve Dijital Politika Müsteşarlığı’na gönderdiği mektupta, Kıbrıs’ın Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü’ne (CERN) tam katılımının şart olduğunu belirtti.

 

Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü’nün (CERN) parçacık fiziği ve evrenin genel işleyişi konularında uygulamalı araştırma alanında dünyanın en büyük araştırma merkezi olduğuna işaret eden Lukaidis, bugün Avrupa’dan ve güneydoğu Akdeniz’den çok sayıda ülkenin CERN’e tam veya bağlantılı üye olarak katılırken, Japonya ve ABD’nin gözlemci ülke olarak katıldığını da kaydetti.

 

Lukaidis Kıbrıs’ın Nisan 2016’dan bu yana CERN’e bağlantılı ortak üye olarak katıldığını ve aynı zamanda tam üye olarak katılımının ön aşamasında olduğunu da hatırlatarak, Kıbrıs’ın böylesine küresel bilimsel kapsamlı bir organizasyona katılımının, ülkemiz akademik ve araştırma camiasına değerli faydalar sağladığını ve aynı zamanda uluslararası bilim alanında ülkemizin rolünü de geliştirdiğini ifade etti.

 

Ancak ülkemizin tam üyeliğe yönelik başvuru sürecinin tamamlanmasında bir gecikme olduğunu ve bu sürecin yakın gelecekte sona ereceğini kaydeden AKEL Meclis Grubu Sözcüsü Yorgos Lukaidis, bu konuyla ilgili takvime uyulmadığı takdirde Kıbrıs’ın mevcut statüsünü kaybedebileceğini ve bunun sonucunda da yeniden başvuruda bulunmaya çağrılmasının söz konusu olacağını belirtti.

 

Ayrıca CERN’e Kıbrıs’la hemen hemen aynı zamanlarda katılan ve bugün bağlantılı üye olan Türkiye’nin, ülkemizden önce tam üye olması durumunda, CERN üyesi olarak Kıbrıs’ın tam katılımı konusunda veto hakkı hakkını da kullanabileceğine işaret etti.

 

Lukaidis Kıbrıs’ın CERN’e katılımı konusunda Araştırma, Yenilik ve Dijital Politika Müsteşarlığı’nın niyeti, ülkemizin CERN’e tam üyelik için başvuru sürecinin hangi aşamada olduğu ve bu sürecin son tarihi hakkında bilgilendirilme talebini dile getirerek, mektubunu tamamladı.

 

PREV

Irkçılıkla, yabancı düşmanlığıyla kariyer yapmaya devam edebileceklerini düşünenlerin yapacakları tek şey neofaşizmin değirmenine su taşımak olacaktır

NEXT

Her şey Anastasiadis, Hristodulidis ve DİSİ’nin seçim öncesinde planladıkları yönde gelişiyor