Home  |  Açıklamalar   |  Kıbrıs’ı sınırsız bir rezalete sürükleyen Anastasiadis-DİSİ hükümeti gitmelidir

Kıbrıs’ı sınırsız bir rezalete sürükleyen Anastasiadis-DİSİ hükümeti gitmelidir

 

Pandora Belgeleri’nin yayınlanmasıyla gündeme gelen konunun dünyanın dört bir yanında yoğun bir şekilde tartışıldığına işaret eden AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu, Kıbrıs’ın hiçbir zaman olmadığı kadar Anastasiadis-DİSİ hükümeti döneminde yaşanan yolsuzluklar nedeniyle uluslararası alanda itibar kaybettiğini söyledi.

 

BBC gibi büyük uluslararası haber ajanslarının haber bültenlerinde Pandora Belgeleri ile ilgili haberlerde Nikos Anastasiadis’ten “offshore President” diye söz edildiğini kaydeden Stefanu, daha öncesinde hiçbir zaman bir Kıbrıs Cumhurbaşkanı’nın, yurtdışındaki gazeteciler tarafından avukatlık bürosu hakkında soru yağmuruna tutulmadığını da sözlerine ekledi.

 

Tüm bu durum karşısında Cumhurbaşkanı’nın ve DİSİ Hükümeti’nin yükümlü olduğu şekilde Kıbrıs’ın itibarını savunmak ve korumakla yerine, sadece gözlerini ve kulaklarını kapatıp, sorumluluğu başkalarına yüklemeye çabaladıklarını belirten AKEL Genel Sekreteri Stefanu, Kıbrıs’ın uluslararası alanda küçük düşürülmesinin hem siyasi alanda güvenilirlik, hem de ekonomi açısından olumsuz etkilerinin olacağını da sözlerine ekledi.

 

Sayın Anastasiadis’in müzakerecisi Sayın Mavroyannis’in dahi Kıbrısrum tarafının herhangi bir inandırıcılığının kalmadığını ve tezlerine ilişkin ikna edici olmadığını söylemesinin tesadüf olmadığını belirten Stefanos Stefanu, “Nasıl ikna edeceğiz? Yurtdışında ülkemizi bizi bir fırsat bayrağı olarak görürken ve Pandora Belgeleri’nde ya da çeşitli diğer belgelerde Cumhurbaşkanı’nın adı geçerken, Kıbrıs’ın itibarını sarsan haberlerde başrolde Cumhurbaşkanı’nın bürosu anılırken nasıl ikna edici olunabilir?” diye soran Stefanu “yeter artık. İnsanlar öfkeli” diye konuştu.

 

Bu durum devam edemeyeceğinin altını çizen ve AKEL’in inisiyatif üstlenerek, önümüzdeki Cumartesi günü büyük bir protesto düzenleyeceğini söyleyen Stefanos Stefanu “Kıbrıs’ın ilerici bir değişime ihtiyacı var ve bu değişimin başarılmasında AKEL öncü olacak. Kıbrıs’ı sınırsız bir rezalete sürükleyen DİSİ hükümeti gitmeli” diye ekledi.

PREV

Elektrikte KDV indirimi önerisi dengeli, gerçekçi ve hemen uygulanabilir bir öneridir

NEXT

Hayvan yetiştiricilerinin sorunlarını yerinde görüşmek için AKEL heyeti üretim çiftliklerini ziyaret etti