Home  |  Açıklamalar   |  İşgalin Yol Açtığı Sorunlara Etkin Bir Şekilde Karşı Koymanın Tek Yolu Kıbrıs Sorununun Kapsamlı Çözümüdür

İşgalin Yol Açtığı Sorunlara Etkin Bir Şekilde Karşı Koymanın Tek Yolu Kıbrıs Sorununun Kapsamlı Çözümüdür

AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu Birleşik Krallık Yüksek Komiseri Stephen Lillie ve Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Sorunu Bürosu Direktörü Ajay Sharma ile bir araya geldi. AKEL Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen görüşmede Stefanos Stefanu Türk tarafının Mağusa ile ilgili son açıklamalarının BM Güvenlik Konseyi kararlarının açık ihlali olduğuna ve aynı zamanda Kıbrıs sorununun çözüm perspektifini baltaladığına dikkat çekti.

 

AKEL Genel Sekreteri Stefanu Ankara’nın Kıbrıs’ı nihai olarak bölme stratejisinin bir parçası olan faaliyetlerinin uluslararası toplum tarafından açık ve esaslı bir şekilde kınanması gerektiğini vurguladı.

 

AKEL’in hiçbir zaman iki devletli bir çözümü kabul etmeyeceğinin ve Kıbrıslırum-Kıbrıslıtürk, tüm Kıbrıs halkı için tehlike kaynağı olan işgalci-bölücü statükoyla asla uzlaşmayacağının altını çizen Stefanos Stefanu, tehlikeli gidişatı durdurabilecek ve tersine çevirebilecek yolun, görüşmelerin Crans Montana’da kesintiye uğradıkları yerden ve üzerinde anlaşmaya varılmış olan zemin ve çerçevede yeniden başlatılması olduğunu da sözlerine ekledi. AKEL Genel Sekreteri Stefanu işgalin ve Türkiye’nin faaliyetlerinin yol açtığı sorunlara etkin bir şekilde karşı koymanın sadece Kıbrıs sorununun kapsamlı bir şekilde çözülmesiyle sağlanabileceğini dile getirdi.

PREV

Şiddet Mağdurlarının Hakları İçin Yasal Çerçevede Gerekli Değişiklikler Derhal Yapılmalıdır

NEXT

AKEL Mağusa için de çabalarını sürdürüyor