Home  |  Açıklamalar   |  İngiliz Okulu’nun statüsüyle ilgili ciddi bir sorunun söz konusu olduğu görülüyor

İngiliz Okulu’nun statüsüyle ilgili ciddi bir sorunun söz konusu olduğu görülüyor

 

AKEL Milletvekili Hristos Hristofidis Temsilciler Meclisi Eğitim ve Kültür Komisyonu’nun toplantısından sonra yaptığı açıklamada, toplantıda İngiliz Okulu’nda yaşanan kriz hakkında da AKEL’in görüşünü dile getirdiklerini belirterek, okul Yönetim Kurulu’nun sendikalılaşma hakkını otoriter bir şekilde suç haline getirmeye çalışmasıy nedeniyle bu krizin yaşandığını söyledi. Hristofidis, 21. yüzyılda yeri olmayan bir statüyü dayatmak için çalışanlara baskı yapılmasının demokratik bir Kıbrıs’ta kesinlikle kabul edilemez olduğunu belirtti.

 

Okul öğretmenlerinin yanı sıra öğrencilerinin de bedelini ödediği bu krizin aşılması için İngiliz Okulu yönetimine ve onu atayan Cumhurbaşkanı’na bir kez daha sorumluluklarını üstlenme çağrısında bulunan AKEL Milletvekili Hristos Hristofidis, aynı zamanda, İngiliz Okulu’nun statüsü ile ilgili ciddi bir sorun olduğuna işaret etti. Bu okulun devlet tarafından yüz binlerce avro ile sübvanse edilirken, tamamen tuhaf bir statüye sahip olduğunu söyleyen Hristofidis, bu okulun kamu hukuku kapsamında olmadığını ve özel okul statüsünde de olmadığı için Eğitim Bakanlığı tarafından özel okulların denetimine ilişkin mevzuata da tabi olmadığını ve esasen kendine özgü karakteri ile kontrolsüz bir kurum olma durumunda olduğunu ifade etti.

 

Hristos Hristofidis “AKEL hem öğrencilerin hem de okulun çıkarlarını dikkate alarak, okulun statüsü konusunu önümüzdeki süreçte ele alacak ve nerelerde iyileştirme ve değişiklik yapılması gerekiyorsa, bunların yapılması için çalışacaktır” dedi.

 

PREV

Erdoğan-Tatar ikilisi uluslararası hukuku ve BM Güvenlik Konseyi kararlarını küçümsemeye devam ediyor

NEXT

Tele-çalışma koşullarında emekçilerin haklarını güvence altına alacak yasal düzenlemelerinin yapılması şarttır