Home  |  Açıklamalar   |  Erdoğan-Tatar ikilisi uluslararası hukuku ve BM Güvenlik Konseyi kararlarını küçümsemeye devam ediyor

Erdoğan-Tatar ikilisi uluslararası hukuku ve BM Güvenlik Konseyi kararlarını küçümsemeye devam ediyor

 

AKEL Basın Sözcüsü Yorgos Kukumas tarafından yapılan açıklama

 

İşgalci güç ve Kıbrıs Türk liderliği Mağusa’nın kapalı bölgesinde kolonizasyon çalışmalarını sürdürüyor. Erdoğan-Tatar ikilisi uluslararası hukuku ve BM Güvenlik Konseyi kararlarını küçümsemeye devam ediyor. Maraş’lıların yaralarına tuz basıyor. Mağusa’nın yasal sakinlerine iadesini bizimle birlikte talep eden Kıbrıslıtürklerin çağrılarına bile kulaklarını kapıyor.

 

Anastasiadis hükümetinin başlangıçta sandığı gibi sadece bir blöften ibaret olmayan bu hareketleri, ülkemizin nihai olarak taksimini hedefleyen Türkiye ve Kıbrıstürk liderliği tarafından yoğunlaştırılacağı açıkça görülmektedir.

 

Bu nedenle, Maraş’ın kolonizasyonunun bir dönemecini teşkil edeceği nihai taksim yönündeki bu feci ve tehlikeli gidişatı durdurmamız gerekmektedir.

 

Sadece Kıbrıs sorununun üzerinde anlaşmaya varılmış olan zemin ve çerçevede çözüme kavuşturulması yoluyla işgalin sona erip yurdumuzun yeniden birleştirilmesiyle Maraş’ın ve tüm Kıbrıs’ın kurtulabileceği görüşünü savunduk ve savunmaya devam ediyoruz. Bu nedenle görüşmelere 2017’de kalınan yerden devam edilmesi konusunda ısrar ettik ve ısrar etmeye devam ediyoruz.

 

PREV

AKEL ve Halk Hareketi Yoldaş Yannakis Skordis’i hüzünle uğurluyor

NEXT

İngiliz Okulu'nun statüsüyle ilgili ciddi bir sorunun söz konusu olduğu görülüyor