Home  |  Açıklamalar   |  Hükümetin Kıbrıstürk toplumuna yönelik adımı doğru yönde ancak içeriğinin daha fazla açıklığa kavuşturulmasını talep ediyoruz

Hükümetin Kıbrıstürk toplumuna yönelik adımı doğru yönde ancak içeriğinin daha fazla açıklığa kavuşturulmasını talep ediyoruz

 

 

Hükümet tarafından Kıbrıstürk toplumuna yönelik önlemler açıklandı. Atılan adım doğru yönde atılmış bir adımdır ve AKEL bunu memnuniyetle karşılamaktadır. Zaten AKEL, Kıbrıstürk toplumuna ve iki toplumlu işbirliğine yönelik adımların atılmasını geçen Nisan ayından itibaren önermişti.

 

Bu adımlar hem Kıbrıs sorununda süregiden çıkmazın aşılmasına hem de Kıbrıslıtürk yurttaşlarımızla ilişkilerimize ilişkin çeşitli sorunların çözümüne yardımcı olmayı hedeflemelidir. Bu adımlar, Kıbrıslıtürklerin hem Kıbrıs Cumhuriyeti’nin hem de gelecekteki birleşik federal Kıbrıs’ın ayrılmaz bir parçası olduğu gerçeğiyle sıkı sıkıya bağlantılıdır.

 

Hükümet tarafından açıklanan önlemlerin içeriğine gelince, bunların birçoğunun geçtiğimiz Mayıs ayında Cumhurbaşkanı’na ilettiğimiz kapsamlı önerimizle de ilişkili olmasını olumlu buluyoruz. Bunlardan bazıları kronikleşmiş bazı sorunlara çözüm sağlayabilir. Öte yandan bazı bazılarının da daha fazla açıklığa kavuşturulması gerektiği görüşündeyiz ve bunu talep edeceğiz. Bazıları aslında daha öncesinde alınmış olan kararların kaydından ibaretti. Ancak aynı zamanda iki toplum arasında barış içinde bir arada yaşama ve yeniden yakınlaşma kültürünün geliştirilmesine yönelik hiçbir adımın açıklanan önlemler arasında yer almadığına da işaret ediyoruz.

 

Açıklanan tedbirler Kıbrıs sorununun kapsamlı çözüme ulaştırılması için gerçekçi bir perspektifle müzakere sürecinin yeniden başlatılmasına yönelik AKEL tarafından sunulmuş olan önerinin dört ekseninden biriyle ilgilidir ve bu açıdan da önemlidir.

 

PREV

2024 Avrupa Parlamentosu seçimlerinde AKEL’in adayları

NEXT

AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu’nun güncel konularla ilgili açıklaması