Home  |  Açıklamalar   |  AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu’nun güncel konularla ilgili açıklaması

AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu’nun güncel konularla ilgili açıklaması

Kıbrıs Sorunu

 

AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu EDON’un dün Troodos’ta gerçekleştirdiği etkinlik çerçevesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Stefanu BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Kişisel Temsilcisi Maria Angela Holguin Cuellar ile görüşüp görüşmeyeceğine ilişkin bir gazetecinin sorusuna verdiği cevapta “Cuellar’ın programı hakkında hiçbir bilgimiz yok ve herhangi bir görüşme için de aranmadık, ancak her halükârda Cumhurbaşkanı’nın BM Özel Temsilcisi ile yapacağı görüşmeyi Kıbrısrum tarafının müzakerelere 2017’de Crans Montana’da kesintiye uğradığı yerden, varılan yakınlaşmalar korunarak ve Guterres çerçevesi temelinde devam etmeye istekli ve hazır olduğu yönündeki pozisyonunu iletmek için değerlendirmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.

 

AKEL’in birkaç gün önce Cumhurbaşkanı’na gönderdiği mektupta da belirttiği gibi Kıbrısrum tarafının tutumunun bu olması gerektiğinin altını çizen Stefanu Ulusal Konsey’in son toplantısında da dile getirdiğimiz görüş budur. BM Genel Sekreteri’nin art arda dört yıl boyunca ilgili raporlarında belirttiği ve BM kararlarında yer alan uluslararası örgütün görüşüyle buluşmamız gerektiğine inanıyoruz. Taksim, iki devletli çözüm taraftarı olduğu bilinen Sayın Tatar’ın Kıbrıstürk toplumu liderliğine gelmesi üzerine uluslararası örgüt bu görüşü ortaya koymaya son verdi. İşte bu nedenle, Birleşmiş Milletler tarafından belirtildiği şekilde siyasi eşitliğe dayalı iki bölgeli iki toplumlu federasyon olan ve Kıbrıs sorununun çözümü için üzerinde mutabakata varılan zemin konusunda her zamankinden daha tutarlı ve net olmalıyız” diye konuştu.

 

Avrupa Parlamentosu Seçimleri

 

AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu Parti Merkez Komitesi’nin Cumartesi günü gerçekleştirdiği toplantısında Avrupa Parlamentosu seçimleri için aday listesini onayladığını belirterek, üç kadın ve üç erkekten oluşan, cinsiyet eşitliği olan, hem Avrupa’yı hem de Kıbrıs’ı ilgilendiren konularda bilgi ve ilgi sahibi olan adaylardan oluşan ve içerisinde Kıbrıslıtürk AKEL Avrupa Parlamentosu Üyesi Niyazi Kızılyürek’in de yer aldığı bir aday listesiyle AKEL’in Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılacağını dile getirdi.

 

“Kıbrıs’ın Avrupa’daki temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek, AKEL’in Avrupa Parlamentosu’nda Kıbrıs’ımız için, Avrupa için ve Avrupa halkları için yaptığı yoğun çalışmalara devam edebilmesini sağlayacak bir aday listesi oluşturduğumuza inanıyoruz” diye konuşan Stefanos Stefanu Kıbrıs’ın Avrupa Birliği’ne katıldığı 2004 yılında yapılan ilk seçimden bu yana AKEL’in Avrupa Parlamentosu’na iki temsilci gönderdiğini, bu seçimlerde de bunu başarmayı hedeflediğini ifade etti.

 

Yerel Seçimler

 

AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu yerel seçimlerle ilgili olarak Belediye Başkanlığı, Belediye Meclisleri üyelikleri, okul altyapı kurulları üyelikleri için adayların belirlenmesi sürecinin yerel düzeyde yapılan toplantılarla ilerlemekte olduğunu ve oldukça ilerleme kaydedildiğini belirtti.

 

İlçe Yerel Yönetim Organizasyonları Başkanlıkları adayları için de kararların ilgili İlçe Komitelerinde alınmakta olduğunu söyleyen Stefanu bu süreçlerin çok demokratik bir şekilde gerçekleştirildiğini ve bu konuda da çok ileri bir aşamaya gelindiğini kaydetti. “Şimdiden birçok bölgede hem AKEL’den hem de daha geniş bir kesimlerde gelen adayların yer aldığı listeleri ve desteklediğimiz bağımsız adayları açıkladık. Seçim kampanyasına büyük bir özgüvenle, yoğun bir çalışma azmiyle başlıyoruz ve bu çalışmanın sonucunda çok güzel seçim sonuçlarına ulaşacağımızdan eminim” diye ekledi.

 

PREV

Hükümetin Kıbrıstürk toplumuna yönelik adımı doğru yönde ancak içeriğinin daha fazla açıklığa kavuşturulmasını talep ediyoruz

NEXT

Akama konusunun Avrupa düzeyinde gündeme getirilmesi çabasında AKEL çevre örgütlerinin yanında