Home  |  Açıklamalar   |  Hükümete vatandaşların canlarını ve mallarını aşırı sağcı şiddetten koruma çağrısında bulunuyoruz

Hükümete vatandaşların canlarını ve mallarını aşırı sağcı şiddetten koruma çağrısında bulunuyoruz

 

AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu’nun Açıklaması

 

Limasol’da yaşanan ırkçı pogrom ülke ve devlet adına bir utançtır ve ülkemizin kara sayfalarına yazılacaktır. Savunmasız yabancı emekçilere ve işyerlerine yönelik saldırılar, hiçbir şeyden haberi olmayan vatandaşlara yönelik saldırılar küstahça cüret ve insanlık dışıdır. Bölgede bulunan medya çalışanlarına yönelik saldırılar da aynı derecede kınanacak niteliktedir.

 

Yaşanan olaylarda hükümetin ve polisin ağır sorumlulukları var ve hesap vermeleri gerekiyor. Neden bu kukuletalı grupların Limasol’un göbeğinde Kıbrıslılara ve yabancılara saldırmalarına, yakıp yıkmalarına ve yağmalamalarına izin verdiler? Günlerdir toplumu patlama noktasına getirecek düzeyde zehirleyen örgütlü nefret söylemine ve şiddete teşvik etmeye karşı yasaları uygulamayı neden reddediyorlar?

 

Cumhurbaşkanı ve hükümetin şu konuda vatandaşlara cevap vermesi gerekiyor: Aşırı sağın şiddetine bir gün daha tahammül etmeye devam edecekler mi? Sayın Cumhurbaşkanı, yurttaşların tümünün canlarını ve mallarını korumak sizin ve hükümetinizin sorumluluğunuzdur.

 

Yıllardır ve hatta bu son günlerde dahi bahaneler üreterek, aşırı sağa cesaret vererek, yapılanları normalmiş gibi göstererek, yabancı düşmanı söylemlerde ya da nefret söylemlerinde bulunan siyasi güçlerin sorumlulukları altından kalkamayacakları seviyede ağır sorumlulukları var.

 

Ülke bir dönüm noktasında ve herkesin gerçekte neyle karşı karşıya olduğumuzu idrak etmesi gerekiyor. Pogromların azmettiricileri ve failleri, göçmenlik ile ilgili “görüşlerini” veya “endişelerini” dile getirmiyorlar; diğer tüm meselelerde yaptıkları ve yapacakları gibi, göçmenler konusunu da istismar ediyor ve büyük ölçüde yanıltıcı bilgiler saçıyorlar. Onlar güvenlik istemiyorlar ama ülkenin ve halkın güvenliğini tehdit ediyorlar. Söz konusu olan sadece holiganlık değil, demokrasiyi ve bir bütün olarak Kıbrıs halkını tehdit eden faşizmdir.

 

Kıbrıs geçmişte fanatik, faşist bir azınlık tarafından bir felakete sürüklendi. Aynı şeyin tekrar etmesine izin veremeyiz. Aşırı sağın şiddetine karşı sıfır tolerans talep eden hepimizin demokratik ilkeleri, halkımızın gerçek değerlerini, dayanışmayı, insanlığı ve aynı zamanda milliyeti, dini ve dili fark etmeksizin yurdumuzdaki emekçileri birleştiren her şeyi savunma yükümlülüğümüz var.

 

Tüm bu nedenlerden dolayı AKEL, önümüzdeki Pazartesi akşamı saat 19.00’da Limasol’da kitlesel bir protesto eylemi gerçekleştirme çağrısında bulunmaktadır.

 

PREV

Bankaların elde ettikleri aşırı kârları vergilendirin!

NEXT

Limasol’daki antifaşist etkinlikte AKEL Merkez Komitesi Genel Sekreteri Stefanos Stefanu’nun yaptığı konuşma