Home  |  Açıklamalar   |  Hükümet yabancı emekçileri ucuz işgücü olarak isteyen işverenlerin taleplerini karşılıyor

Hükümet yabancı emekçileri ucuz işgücü olarak isteyen işverenlerin taleplerini karşılıyor

 

Cumhubaşkanı Hristodulidis’in son açıklamalarıyla da doğrulandığı gibi, şimdiki hükümet de yabancı emekçilerin ucuz işgücü olarak istihdamına ilişkin işverenlerin taleplerini karşılayan Anastasiadis-DİSİ hükümetinin politikasını sürdürüyor ve buna karşı tüm sendikal hareketin birlikte tepki göstermesi hiç de tesadüfi değildir.

 

Hükümet, yabancı emekçilerin çalışma izinleriyle ilgili kontrol mekanizmalarını devre dışı bırakıyor, toplu iş sözleşmelerinin uygulanıp uygulanmadığına ve bu emekçilerin çalışma ve yaşam koşullarının en azından insani olup olmadığına bile bakmaksızın istihdam kriterlerini ve prosedürlerini gevşetiyor. Bu şekilde Hristodulidis hükümeti özünde ülkemizde yabancı emekçilerin ucuz işgücü olarak kullanılıp, çalışma ilişkilerinin ve toplu iş sözleşmelerinin baltalanmasında araç haline getirilmesini isteyen işverenlerin taleplerini karşılıyor.

 

AKEL, hükümete emekçileri ve sendikal hareketi dinleyip yabancı işgücü istihdam stratejisini yeniden müzakere etme çağrısında bulunmaktadır. Kıbrıslı veya yabancı, ülkemizdeki her emekçinin insan onuruna yakışır yaşam ve çalışma koşullarına sahip olması, toplu iş sözleşmelerinin savunulması, çalışma izinlerinin verilmesinde şeffaflığın ve net kriterlerin uygulanması için AKEL sesini sendikal hareketle birleştirmektedir.

 

PREV

Dünya Kansere Karşı Mücadele Günü Duyurusu

NEXT

 2024 Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Kıbrıslı Türkler nasıl oy kullanabilir?