Home  |  Açıklamalar   |  Dünya Kansere Karşı Mücadele Günü Duyurusu

Dünya Kansere Karşı Mücadele Günü Duyurusu

 

4 Şubat dünyanın 90 ülkesinde temsil edilen Uluslararası Kanserle Mücadele Birliği’nin (UICC) girişimiyle Dünya Kansere Karşı Mücadele Günü olarak belirlenmiştir. Bugün herkese böyle bir hastalığın var olduğunu ve hep birlikte kansere karşı mücadele etmemiz gerektiğini hatırlatan bir gündür. Bugün, kendi yöntemleriyle her gün bu hastalığa karşı mücadele eden herkese, doktorlara, hasta bakıcılarına, sağlık emekçilerine, gönüllü örgütlenmelerine teşekkür etmemiz gereken bir gündür. Ve her şeyden önce kanser hastalarının kendilerini ve ailelerini çok daha da yoğun bir şekilde düşünmemiz ve desteklememiz gereken bir gündür.

 

AKEL olarak, kanser hastaları ve ailelerinin yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz. Ayrıca kanser hastalığı ile mücadele alanında çalışanlar sundukları katkılarından dolayı teşekkür ederiz ve onlarında yanında olmaya devam edeceğiz.

 

Devlet hastanelerinin personel ve donanım bakımından iyileştirilmesini ve güçlendirilmesini destekledik ve desteklemeye devam ediyoruz. İki modern özel onkoloji merkezinin Genel Sağlık Sistemi GESY’ye dahil edilmesi başarısından bağımsız olarak, Lefkoşa ve Limasol Genel Hastanelerinde modern ve eksiksiz onkoloji merkezlerinin ve buna paralel olarak Avrupa’nın kanser stratejisinde öngörüldüğü gibi Radyoterapi Tedavisi Bölümü’nün oluşturulmasının gerekli olduğunu bir kez daha vurguluyoruz.

 

Devlet hastanelerinde kanser hastalarının hak ettiği Radyoterapi Tedavi Bölümlerinin oluşturulması ve hastanelerimizin güçlendirilmesi için AKEL’in mücadele etmeye aynı özveriyle devam edeceğini beyan ediyoruz.

 

Hükümeti güzel sözler sarfetmeyi bir kenara bırakıp, radyoterapi tedavilerinin uygulanması yönünde elle tutulur adımlar atmaya ve kamuoyu ile şeffaf bir istişare aracılığıyla kanserle mücadele stratejisini güncellemeye ve yaşama geçirmeye çağırıyoruz.

 

Her gün kanser hastalığıyla mücadele etmekte olan herkesi temin ederiz ki, daima yanlarında olacağız ve karşılaştıkları büyük ve küçük tüm sorunlara mümkün olan en iyi ve eksiksiz çözümler için kendileriyle birlikte mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceğiz.

 

PREV

Cumhurbaşkanı ve hükümet yaptıkları işe ve icraata göre değerlendirilecektir

NEXT

Hükümet yabancı emekçileri ucuz işgücü olarak isteyen işverenlerin taleplerini karşılıyor