Home  |  Açıklamalar   |  Hükümet pahalılığa karşı çözüm üretmek yerine aspirin veriyor

Hükümet pahalılığa karşı çözüm üretmek yerine aspirin veriyor

 

AKEL Merkez Komitesi Üyesi Vakis Haralambus yaptığı açıklamada, bazı tüketim ürünlerinde sıfır KDV oranı uygulanması süresinin uzatılmasının pratikte işe yaramayan karar gibi göründüğünü, çünkü pek çok temel tüketim ürününün fiyatlarının çok arttığı koşullarda bu kararın sağlayabileceği yarar eriyip gitmiş olduğunu dile getirdi.

 

Artan faiz oranlarının bankalara kredi borcu olan insanlara ve işletmelere diz çöktürdüğüne, akaryakıt fiyatlarının yeniden yükselişe geçtiğine işaret eden Haralambus, “Elektrik maliyetleri cep yakıyor. Artan pahalılık nedeniyle devletin vergi mükelleflerinden fazladan toplamaya devam ettiği milyonlarca avronun en azından bir kısmıyla halkı bu zor dönemde destekleyecek önlemler finanse edilmeli” dedi.

 

İçinde bulunduğumuz dönemde sonu gelmeyen tartışmalar yapmanın zamanı olmadığının altını çizen AKEL Merkez Komitesi Üyesi Vakis Haralambus, Nikos Hristodulidis hükümetine halkı desteklemeye yönelik kararları alması gerektiğinin farkına varması çağrısında bulundu.

 

Vakis Haralambus rlektrik ve akaryakıtta hükümet tarafından durdurulan destek önlemlerinin yeniden uygulanmaya başlanması ve buna ilaveten hükümetin tarafından aşağıdaki ek önlemlerin de alınması gerektiğini söyledi:

 

  • Elektrikte KDV’nin azaltılması
  • Akaryakıtta çifte vergilendirmenin kaldırılması
  • Konut kredilerine yönelik somut hedef ve kriterleri olan sübvansiyon uygulanması

 

PREV

Tıbbi ürünlerin ithalatı konusunda halkın yararına yönelik düzenlemeler yapılmalıdır

NEXT

Irkçılığın olmayacağı kapsayıcı bir toplum için Avrupa Siyasi Partiler Şartı'nı diğer siyasi partilerin de kabul etmeleri için AKEL’den girişim