Home  |  Açıklamalar   |  Hükümet Eşel Mobil Sistemi hakkında diyalog için koyduğu imzasının arkasında dursun

Hükümet Eşel Mobil Sistemi hakkında diyalog için koyduğu imzasının arkasında dursun

AKEL Basın Sözcüsü Yorgos Kukumas yaptığı açıklamada, Eşel Mobil Sistemi’nin eski haline getirilmesini hükümetin reddettiğini en sonunda Maliye Bakanı’nın dile getirdiğini kaydederek, Eşel Mobil Sistemi için emekçi sendikaları ile işveren örgütleri arasında diyaloğun başlatılması yönünde Çalışma Bakanlığı’nın imzasını koyduğu anlaşmaya bile saygı duymayacağını hükümetin bu tutumuyla bariz bir biçimde gösterdiğini dile getirdi.

 

Bunun sürpriz olmadığını belirten Kukumas, “Emekçilerin taleplerini reddediyorlar. Sosyal kazanımları hor görüyorlar. Çalışanları boğan pahalılığı görmezden geliyorlar. Hatta diyaloğu bile engelliyorlar. Halka karşı duyarsız ve kibirli davranıyorlar. İşte DİSİ bu” diye konuştu.

 

Hükümetten her şeyden önce kendi imzasının arkasında durmasını AKEL’in talep ettiğini ifade eden Kukumas, “AKEL Eşel Mobil Sistemi’nin tam olarak uygulanmasını ve her emekçiyi kapsayacak şekilde genişletilmesini talep eden emekçilerle sesini birleştiriyor. Eşel Mobil Sistemi emekçilerin gelirini koruyan bir mekanizmadır ve bugün çalışanlar için bir koruma kalkanı işlevi görebilir” dedikten sonra Eşel Mobil Sistemi’nin her emekçiyi kapsayacak şekilde tam olarak uygulanmasıyla birlikte pahalılığa karşı temel ihtiyaç ürünlerinde KDV’nin düşürülmesi, akaryakıtta çifte vergilendirilmesinin kaldırılması ve akaryakıt fiyatlarında tavan fiyat belirlenmesi gibi etkin önlemlerin alınmasının gerektiğini bir kez daha tekrarladı.

 

PREV

Anastasiadis-DİSİ hükümeti körü körüne hareket etmeye devam ediyor

NEXT

AKEL Genel Sekreteri Stefanu Bağımlı Bireylerin Yakınları ve Arkadaşları Örgütü’nün temsilcileriyle görüştü