Home  |  Açıklamalar   |  Hangisi geçerli? Cumhurbaşkanı’nın duyurusu mu yoksa Hükümet Sözcüsü’nün beyanı mı?

Hangisi geçerli? Cumhurbaşkanı’nın duyurusu mu yoksa Hükümet Sözcüsü’nün beyanı mı?

Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve Yunanistan Başbakanı’nın katılımıyla Kıbrıs’ın ve Yunanistan’ın Bakanlar Kurullarının düzenli aralıklarla ortak toplantılarının yapılacağını önceki gün Cumhurbaşkanı Hristodulidis’in duyurduğunu ancak şimdi Hükümet Sözcüsü’nün çıkıp iki ülkenin Bakanlar Kurullarının ortak toplantılarının değil, gündeme bağlı olarak “ilgili bakanların ve bakan yardımcılarının buluşmalarının” gerçekleştirileceğini söylediğine işaret eden AKEL Basın Sözcüsü Yorgos Kukumas “Hükümetin bu ikisinden hangisinin doğru olduğunu açıklığa kavuşturması gerekiyor. Hangisi geçerli? Cumhurbaşkanı’nın duyurusu mu yoksa Hükümet Sözcüsü’nün beyanı mı?” dedi.

 

“Her halükârda, AKEL’in en başından beri belirttiği gibi, Kıbrıs ile Yunanistan arasındaki hükümetler arası işbirliğini kurumsallaştırmanın başka bir şey olduğunu ve iki ülkenin Bakanlar Kurullarının ortak toplantılarının ise tamamen başka bir şey olduğunu hükümetin bilmesi gerekir” diyen Kukumas, “Ayrıca Kıbrıs ve Yunanistan’ın Bakanlar Kurullarının ortak toplantılarının siyasi boyutlarının da olacağının ve bunun Türkiye tarafından istismar edileceğinin de farkında olması gerekir. Sayın Hristodulidis seçimlerin bittiğini ve Cumhurbaşkanı olarak artık her beyanının önemli olduğunu dikkate almalıdır. Yeni hükümet yeni bir etik anlayış getirdiğini iddia ettiğine göre, o zaman hatasını kabul edip, iki ülkenin Bakanlar Kurullarının ortak toplantılar yapacağı duyurusunu geri çekmeyle başlayabilir ve böylece hepimizin hemfikir olduğunda, yani Yunanistan’la yakın ve çok yönlü işbirliği ve hükümetler arası düzeyde işbirliğinde kalınabilir” diye ekledi.

 

 

PREV

AKEL Genel Sekreteri: Sosyal konutlarda yapısal yetersizlik sorunu olan 43 apartmanının acilen yeniden yapılandırılması gerekiyor

NEXT

AKEL Genel Sekreteri Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi ile görüştü