Home  |  Açıklamalar   |  Filistinlilerin zaferi adaletin, tüm dünya halklarının zaferi olacaktır

Filistinlilerin zaferi adaletin, tüm dünya halklarının zaferi olacaktır

 

29 Kasım Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü münasebetiyle AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu beraberindeki AKEL heyetiyle bugün Filistin Büyükelçiliği’ni ziyaret etti.

 

AKEL Genel Sekreteri ziyaretin ardından yaptığı açıklamada, 1978’den beri Birleşmiş Milletler tarafından 29 Kasım’ın Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü olarak ilan edildiğini belirterek, uluslararası toplumun Filistinliler hakkındaki kararlarının uygulanması ve Filistinlilerin bunca haklı mücadelelerinin sonucunda artık bir Filistin devletinin kurulması gerektiğini gerektiğini vurgulamak için Birleşmiş Milletler’in ve dolayısıyla uluslararası toplumun bu kararı aldığını söyledi.

 

Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü’nün kurumsallaşmasına yol açan ihtiyacın hala daha sürdüğüne işaret eden Stefanu, bu ihtiyacın sadece var olmakla kalmayıp, daha da güçlendiğini belirtti. İsrail devletinin Filistinlilere, çocuklara, sivillere karşı canice bir politika izlediğinin altın çizen AKEL Genel Sekreteri Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü’nü doğuran bu ihtiyacın, Birleşmiş Milletler kararlarının uygulanmasının daha da acil hale gelmiş olduğunu ifade etti.

 

“Filistinlilerin Haziran 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin kurulması yönündeki haklı talebine desteğimizi ifade etmek için buraya geldik. AKEL, uluslararası hukuk temelinde hakkını arayarak mücadele eden tüm halkların her zaman tutarlı ve istikrarlı bir şekilde yanında olduğu gibi, Filistin halkının da mücadelesinin yanındadır, bu mücadeleyi de aynı kararlılıkla desteklemeye devam edecektir” diye konuşan AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu, kendisi de istila ve işgal mağduru, uluslararası hukuk ihlallerinin mağduru, BM kararlarının uygulanmamasının mağduru olan Kıbrıs halkının adalet için savaşan Filistin halkının yanında olmamasının tahayyül dahi edilemeyeceğini dile getirdi.

 

Filistin halkına dayanışma mesajını “zafere kadar mücadele” sözleriyle tamamlayan Stefanu, bu zaferin sadece Filistinlilerin değil, adaletin, tüm dünya halklarının kazanacağı bir zafer olacağını ve bunun çok yakında gerçekleşeceğini vurguladı.

 

PREV

AKEL Heyeti Brüksel ve Londra’daki temas ve görüşmelerini tam başarıyla tamamlayıp yurda döndü

NEXT

İki Toplumlu Sağlık Forumu oluşturulması girişimi