Home  |  Açıklamalar   |  Enerji Bakanı nerede yaşıyor?

Enerji Bakanı nerede yaşıyor?

 

Bir gün Bakanlardan biri enerji konularında hükümetin başarısızlığı hakkında mea culpa (kabahat bizde) diye açıklama yaparken, hemen ertesi günü başka bir Bakan aynı alanda hükümetin hayali başarıları için övünüyor. DİSİ hükümetinin beceriksizliğinin sonuçları Kıbrıs toplumuna ve ekonomisine bu kadar zarar vermeseydi, o zaman bu duruma gülüp geçilebilirdi.

 

İnsan kendi kendisine soruyor: Enerji Bakanı nerede yaşıyor? Kıbrıs’ta yurttaşlar, küçük ve orta ölçekli işletmeler elektriği çok pahalıya ödemekten bunalırken Bakan bayram mı ediyor? Enerji alanında sorumlu Bakan, hükümetinin doğalgaz hakkındaki vaatlerinin ve ilan ettiği takvimlerin defalarca yalanlanmış olması nedeniyle halka bir özür borçlu olduğunu hissetmiyor mu? Hükümetinin izlediği politikalarla Elektrik Kurumu’nu çöküşe götürmesine Kurum’daki sendikal örgütlerin tümünün tepki gösterdiğini görmüyor mu? DİSİ’nin kooperatif bankalarında işlediği suçu ülkenin tüm yarıkamusal iktisadi kuruluşlarında tekrarlamak istediğini halkın anlamadığını mı sanıyor? Enerji şirketlerinin elde ettikleri aşırı kârlarının vergilendirilmesini önleyerek kimi kandırdıklarını sanıyorlar?

 

DİSİ enerji alanında devasa bir başarısızlığı ardında bırakarak hükümetten gidiyor. Yönetimdeki değişiklik aynı zamanda enerjinin pratikte halkın sırtında külfet değil, halkın yararına bir nimet haline gelmesini sağlayacak yeni bir enerji politikasının uygulanması anlamına da gelecektir.

 

PREV

AKEL Genel Sekreteri Stefanu İngiliz Yüksek Komiseri ile görüştü

NEXT

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü