Home  |  Açıklamalar   |  Ekonomik Olarak Zor Durumdaki Yurttaşların Desteklenmesine Yönelik AKEL’den Bir Öneri Daha

Ekonomik Olarak Zor Durumdaki Yurttaşların Desteklenmesine Yönelik AKEL’den Bir Öneri Daha

 

AKEL Politbüro Üyesi ve ekonomiyle ilgili konulardan sorumlu Haris Polikarpu yaptığı açıklamada, enerji sektöründeki şirketlerin elde ettikleri aşırı kârlarının vergilendirilmesine ve sağlanacak gelirle yurttaşların akaryakıt ve elektrik fiyatlarındaki artışlarla başa çıkmalarına yardımcı olmasına yönelik kaynak oluşturulmasına yönelik iki yasa önerisini AKEL’in Meclis’e sunduğunu söyledi.

 

AKEL’in bu girişimiyle aslında hükümetin yapması gereken ama bir türlü yapamadığını hayata geçirmeyi amaçladığını belirten Polikarpu, enerji şirketlerinin devasa kârlarının vergilendirilmesi ve sağlanacak gelirlerle nüfusun en savunmasız gruplarının desteklenmesi yönünde BM Genel Sekreteri’nin geçtiğimiz ay dile getirdiği tavsiyeleri de hatırlattı.

 

Hükümetin bu tavsiyeleri de duymazdan geldiğinin ve söz konusu süper kârların vergilendirilmesi konusunda tartışmaya kapıyı kapattığının altını çizen Haris Polikarpu, akaryakıt ve elektrik fiyatlarının düşürülmesine yönelik AKEL’in ve diğer muhalefet partilerinin sunduğu önlem ve önerilerin uygulanmasına hükümetin engeller koyduğunu ve artan pahalılık nedeniyle tüketicilerin cebinden çıkan 1 milyar avrodan fazla ek verginin devletin elinde toplandığı bir dönemde, hükümetin büyük sıkıntılar içerisindeki yurttaşlara adeta sırtını döndüğünü belirtti.

 

Hükümetin ne öne süreceği bir bahanesinin ne de söyleyebileceği bir yalanının artık kalmadığını ifade eden Polikarpu “AKEL, önerileriyle artık mevcut duruma dayanamayan halkı pratikte destekliyor. DİSİ hükümeti ise halkı ne desteklemeyi istiyor ne de desteklemek için bir şey yapıyor. Bu yüzden de bu hükümetin gitmesi gerekiyor” diye konuştu.

 

PREV

Ülkenin Yönetiminde İlerici Değişim ve Yeniden Birleşme Hedefleriyle AKEL Bağımsızlığın Yıldönümünü Kutluyor

NEXT

Spor sahalarında şiddete karşı mücadele için sadece yasalar yeterli değildir, önlemler alınması ve gerekli eğitimin sunulması gerekmektedir