Home  |  Açıklamalar   |  Eğitim sosyal bir haktır ve kamu hizmetidir

Eğitim sosyal bir haktır ve kamu hizmetidir

 

AKEL Milletvekili Andros Kafkalyas Meclis Kültür ve Eğitim Komitesi’nin toplantısından sonra yaptığı açıklamada AKEL’in devlet üniversitelerinde yabancı dil programlarının yaşama geçirilmesini desteklediğini belirterek, böylece sağlanacak katma değerle ülkemizdeki devlet üniversitelerinin gelişimine katkıda bulunulacağını söyledi. Böylesi bir adımın üniversiteleri yabancı öğrenciler için çekici kılacağının ve yurtdışındaki üniversitelerle iş birliği çabalarını da güçlendireceğinin altını çizdi.

 

Ancak devlet üniversitelerinin pazar koşullarına ve genel ticaret kurallarına tabi olmaları ve rekabet karşısında avantaj elde etmemeleri yönünde hükümette var olan mantıkla devlet üniversitelerine öğrenim harçları koyulmaya çalışıldığına işaret eden Kafkalyas, devlet üniversitelerine harç koyulduğu takdirde ülkemizde ücretsiz üniversite eğitiminin son bulacağının altını çizdi. Kafkalyas bu sebeplerden dolayı Kıbrıs ve Avrupa vatandaşlarının Kıbrıs’ın devlet üniversitelerinde bedava eğitim hakkının değişmeden korunması için AKEL’in somut öneriler üzerinde çalıştığını dile getirdi.

 

Eğitimin sosyal bir hak ve kamu hizmeti olduğunu vurgulayan AKLE Milletvekili Andros Kafkalyas, bu nedenle de bu meselenin piyasa şartlarıyla ele alınmaması gerektiğini belirterek, AKEL’in bu konuda istikrarlı duruşunu yılmadan yorulmadan savunmaya devam edeceğini bir kez daha tekrarladı.

PREV

Hükümet büyük çıkar çevreleriyle çatışmayı istemediği sürece, halk yakıtı pahalı ödeyecek

NEXT

Kadın Cinayetleri Ataerkil Anlayışların Hâkim Olduğu Sistemin Doğasında Olan Bir Suçtur