Home  |  Açıklamalar   |  EDON’un 34. Gençlik ve Öğrenci Festivali’nde AKEL M.K. Genel Sekreteri Stefanos Stefanu’nun yaptığı konuşma

EDON’un 34. Gençlik ve Öğrenci Festivali’nde AKEL M.K. Genel Sekreteri Stefanos Stefanu’nun yaptığı konuşma

 

EDON Festivali’nin kürsüsüne çıkarken siz gençlere nasıl sesleneceğimi ne diyeceğimi düşünüyordum.

 

Pahalılığın olumsuz sonuçlarına en ağır şekilde maruz kalan, önlerinde sınırlı fırsatlar ama omuzlarında pek çok yükümlülük olan, üniversiteden mezun olduktan sonra eğer bulabilirse çok düşük seviyelerde kalmış olan ücretlerle, pek çok haklarından mahrum bir şekilde çalışmak zorunda bırakılan gençlere insanın ne diyebileceğini kendi kendime soruyordum.

 

Bu kadar düşük bir seviyede kalmış olan ücretlerle günümüz koşullarında bir insan gerçekten nasıl yaşayabilir?

 

Çalışma hayatına başlayan genç bir insan nasıl aile kurabilir, nasıl ev sahibi olabilir, nasıl kendi ayakları üzerinde durup bağımsız olabilir?

 

Her gün bu tür sorularla karşıya kalıyoruz ve bu sorulara cevaplar bulmaya çalışıyoruz. Gençler de, çocukları için endişe duyan ebeveynler de, ayı çıkarmak için her gün mücadele içerisinde olan binlerce insan da…

 

Bu zor durumda gençler çoğu zaman daha başlamadan adeta sonu gelmiş gibi görünen bir yaşam yolculuğuna hazırlanıyorlar.

 

Festivalde bulunduğum zaman içerisinde gençlerin çoğundan benzer pek çok şeyi duyuyorum. Bunları duydukça mevcut duruma karşı mücadele etmemiz gerektiğine inancım daha da güçleniyor.

 

Ülkemizin geleceğini teşkil eden gençlerin yararına olacak şekilde durumu birlikte değiştirmemiz için; daha kararlı, daha güçlü şekilde mücadele etmek için. Umudu yeniden canlandırmamız ve beklentilerimizi yeniden geliştirmemiz için.

 

Hepiniz için, hepimiz için, memleketimizde yeni bir sayfa açmak için sizi birlikte çalışmaya çağırıyorum.

 

Bunu yapmamız, yurdumuzun geleceği karşısındaki yükümlülüğümüzdür; kritik bir yol ayrımıyla karşı karşıya olan halkımız karşısındaki yükümlülüğümüzdür.

 

Ve bunu yapacağız! Her şeyden önce Kıbrıs’ı 10 yıldır süren Anastasiadis-DİSİ hükümetinden kurtararak bunu yapacağız!

 

Kapkaççılığı ekonominin ana unsuru olan, karmaşık çıkar ilişkilerinin ve yolsuzlukların sembolü kılan, yandaşlarını kayırmayı sürekli bir uygulaması ve bağımsız kurumların çiğnenmesini otoriterliğinin sık görülen ifadesi haline getiren Anastasiadis-DİSİ hükümetinden kurtararak bunu yapacağız!

 

Bu durum değiştirilebilir ve bu durumu değiştirmemiz gerekiyor. Bu durumu ilerici değişimi başararak değiştireceğiz. Kendisine biraz önce festivale hoş geldiğini söylediğim Andreas Mavroyannis ile ilerici değişimi başararak bunu gerçekleştireceğiz.

 

Andreas Mavroyannis dürüstlüğü, insani sorunlara ve acılara karşı duyarlılığı, yolsuzlukların, karmaşık çıkar ilişkilerinin ve hakkaniyetsizliğin kısır döngüsünü kırma ve sorunları çözüme kavuşturma konusundaki kararlığı ile bilinmektedir.

 

Sevgili dostum Andreas,

Memleketimizin gençlerinin bugünkü duruma daha fazla tahammülleri kalmadı. Daha iyi günleri görebilmek için, halkımızın ve gençlerimizin daha rahat bir soluk alabilmeleri için, ekonomik güvencesizlikle baş edilmesi için, emekçilerin yaşamlarında ve iş yerlerinde hak ettikleri saygınlığı kazanmaları için, çocuklarımızı mutlu edecek bir eğitim sistemi için, herkesi kapsayan kaliteli bir sağlık sistemi için, yeşil gündemi kararlı bir şekilde öne çıkarmak için, Kıbrıs sorununda süregiden çıkmazın aşılması ve somut inisiyatiflerle çözüm yolunun açılması için, işgali sonlandıracak, yurdumuzu ve halkımızı, Kıbrıslırumları ve Kıbrıslıtürkleri yeniden birleştirecek bir çözüm için senin adaylığından beklenti içerisindeler.

 

Sevgili gençler,

Genç neslin yaşam yolculuğu bitmedi. Şimdi başlıyor!

 

Kürekleri ellerimize alıyoruz ve birlikte yarın için yelken açıyoruz. Geleceği yaratmak bizim ellerimizdedir. Çalışmalarımızla, faaliyetlerimizle, mücadelelerimizle birlikte geleceğimizi yaratmak için!

 

Siz gençlerin artık geleceğe umutla ve gülümseyerek bakabilmeniz için!

 

Haydi arkadaşlar ileri! Değişimin yolunu açan bu güzel yolculuğu beraber başlatıyoruz.

 

EDON haklı:

Örgütle ve mücadeleyle geleceği ellerimize alıyoruz.

El ele, hep beraber değişim için!

Yaşasın EDON!

Yaşasın gençlerimiz!

Yaşasın Kıbrıs’ımız!

 

PREV

BM Genel Sekreteri’nin İyi Niyet Misyonu Hakkındaki Taslak Rapora İlişkin Açıklama

NEXT

Bayram Mesajı