Home  |  Konuşmalar   |  EDON’un 27. Kıbrıs Gençlik ve Öğrenci Festivali’nde AKEL M.K. Genel Sekreteri Andros Kiprianu tarafından yapılan konuşma

EDON’un 27. Kıbrıs Gençlik ve Öğrenci Festivali’nde AKEL M.K. Genel Sekreteri Andros Kiprianu tarafından yapılan konuşma

 

EDON’un festivalinde tekrar birlikteyiz. Yılın en büyük kültür olayında yine birlikteyiz. Bir kez daha mucizeler yaratan, geleceğin rüyalarıyla dolu adeta küçük bir beldeyi kısa bir sürede kurmayı başaran EDON’cu gençlere AKEL Merkez Komitesi’nin içten selamlarını getiriyorum! Her yıl daha iyi, içeriği daha zengin ve daha kitlesel katılımın olduğu bir festivali gerçekleştirdikleri için EDON’cuların tümünü ve her birini yürekten kutluyorum.

Tüm Halk Hareketi EDON’la gurur duyuyor. EDON’cular yürüyüşlerde, mitinglerde, etkinliklerde, her gün verilen mücadelelerde en ön saflarda bulunuyorlar. Kıbrıs gençliğine yolu siz açıyorsunuz. Siz, geçmişte kazanılan mücadelelerin devamcısı ve bundan sonraki mücadelelerin geleceğisiniz. Önümüzde çok çetin ama kazanacağımız mücadeleler var.

EDON Festivali sadece müzikten ibaret değildir; buradaki etkinliğe katılımlarından dolayı kendilerine yürekten teşekkür ettiğimiz büyük sanatçılardan ibaret değildir. EDON festivallerinde pek çok konuda gerçekleştirilen tartışmalarda binlerce düşünce ortaya koyulmaktadır. Burada amatör ve profesyonel sanatçılar tarafından tiyatro ve müzik etkinlikleri gerçekleştirilmekte, halk geleneklerimiz sergilenmekte, mültikültürel ve diğer pek çok faaliyet sahnelenmektedir.

Ancak EDON festivali başta yarın için heyecan ve mücadeledir. Bugün Kıbrıs başka bir dönemde yaşıyor. Anastasiadis ve DİSİ hükümetinin defalarca dile getirdikleri “taahhüdünü üstleniyorum” sözleri seçim kampanyalarının ışıkları söner sönmez unutuldular. Ekonominin yeniden canlandırılacağına ve ekonomide bahar yaşanacağına dair büyük sözlerin ve yalanların yerini mevduatlarda yapılan traşlama, özelleştirmeler, çalışanların ve emeklilerin ücretlerinin azaltılması, sosyal devletin daraltılması ve olumsuz yönde diğer değişikliklerle Anastasiadis hükümetinin “Manifesto”su aldı.

Artık çalışabilecekleri bir işi olanlar, 1930’ların, 1940’ların, 1950’lerin nesillerinin çalıştıkları gibi çalışıyorlar. Düşük bir gündelik için güneşin doğuşuyla çalışmaya başlayıp, gün batımına kadar çalışıyorlar. Sömürgecilik döneminde ve daha sonrasında Türkiye’nin istilasının ardından başka ülkelere göç etmek zorunda kalan nesiller gibi, bugün binlerce genç göç etmek zorunda kalıyor. Artık hiçbir şey kesin ve güvence altında değil. Ne devletin sağlık hizmetleri, ne eğitim hizmetleri. Halk Hareketi’nin öncülüğünde halkımızın yıllar boyunca verdiği mücadelelerle elde ettiği kazanımlardan neredeyse hiçbiri artık güvence altında değil.

Bu durum karşısında, hiçbir şeyin değişemeyeceğine inanıp boyun eğmemeliyiz. Teslim olmayıp, mücadele etmeliyiz. Tüm bu yaşadıklarımıza en iyi yanıtı EDON verdi ve vermeye devam ediyor: Rüyalarımız satılık değildir! Biz son sözümüzü henüz söylemedik!” diye güçlü bir şekilde haykırıyor.

Düşlerimiz, vizyonlarımız satılık değildir. Geleceğimiz ipotek altına alınamaz. Gelecek, onu hazırlayanlara, gelecek için mücadele edenlere aittir! Gelecek barış için, yurdumuzun yeniden birleşmesi için, yarının toplumu için, Kıbrıs için, dünya için tek yumruk olup birlik içinde mücadele eden EDON’culara aittir!

 

Yaşasın 27. Gençlik ve Öğrenci Festivali!

Yaşasın EDON!

PREV

İşçi sınıfının birlik, dayanışma ve mücadele günü 1 Mayıs’ta AKEL M.K. Genel Sekreteri Andros Kiprianu tarafından yapılan konuşma

NEXT

Kara günlerin yıldönümünde gerçekleştirilen kitlesel etkinlikte AKEL M.K. Genel Sekreteri Andros Kiprianu tarafından yapılan konuşma